Ste tu
Domov > Interiér > 3 tipy na úžasné izbové kvetiny

3 tipy na úžasné izbové kvetiny

Kvety do interiérov domov patria už neodmysliteľne. Nielenže dodávajú domovu potrebné teplo a výrazne ho zútulňujú, no počas dňa sa zapríčiňujú aj o svieži vzduch produkciou kyslíku. Keďže večer sa ich metabolizmus prepína na dýchanie, naopak kyslík zo vzduchu odoberajú. Preto kvetov v interiéri môžeme mať len zopár. To, ktoré si konkrétne vybrať a ako sa o ne starať, vám povie aj nasledujúci článok.

Nenáročné, no nádherné azalky

Azalka (Rhododendron simsii) pochádza z vlhkých lesov Japonska a Číny a u nás už sa zabývala. Aby sa jej dobre darilo, potrebuje svetlé, skôr chladnejšie miesto s teplotou do 15 ° C. Je potrebné ju umiestniť do priestoru s rozptýleným svetlom, prípadne do polotieňa, tesná blízkosť okná nie je vhodná. Tieto pomaly kríkovite rastúce rastliny zalievajte mäkkou odstátou vodou. Nemajú rady presychanie substrátu ani premočenie koreňov, oplatí sa rosiť ich vlažnou vodou. Prihnojovanie počas kvitnutia nie je príliš potrebné. Azalky vynikajú lievikovitými ružovými kvetmi, avšak môžu byť aj bielej alebo červenej farby a pekné sú aj ich tmavozelené lesklé listy. Azalky ozdobia chladné verandy, chodby, prípadne spálne. Po odkvitnutí ich môžete ďalej pestovať, v lete dokonca na balkóne či v záhrade.

Begónia – kvitnúca kráska na jednu sezónu

begBegónie (Begonia elatior) sa vďaka svojim krásnym kvetom tešia veľkej obľube v modernom i vidieckom interiéri. Kvitnú v zimnom období, ich kvety sú prevažne okrúhle, plné alebo jednoduché, najčastejšie biele, jemne alebo sýto ružové, oranžové, červené či žlté. Naraz ich rozkvitá obrovské množstvo, pričom takmer nie sú vidieť ich krehké listy. Begónie sa vyznačujú košatým, ale kompaktným rastom. Ide o krátkodobé rastliny – po odkvitnutí sa ich nevypláca ďalej pestovať. Predpokladom bohatého kvitnutia je svetlé, teplé a hlavne vzdušné miesto, kde sa častejšie vetrá. S kvitnúcou rastlinou by sa nemalo hýbať, pretože je náchylná na poškodenie. Substrát udržujte stále mierne vlhký (zálievka ku koreňom) a rastlinu raz za 14 dní prihnojte hnojivom na kvitnúce izbové rastliny.

Rastlinka vhodná aj do hydropónie

Mnohé bromélie, napríklad nie tak často pestovaná echmea (Aechmea fasciata), sú vďačnými izbovými rastlinami – sú dlhodobo atraktívne a nevyžadujú špecifickú starostlivosť. Echmea pochádza z Južnej Ameriky a vytvára atraktívne striebristú ružicu. Z nej vyrastá ružový kvetný stvol a časom aj drobnejšie modré kvety. Echmea nie je pestovateľsky náročná, ale je trošku drahšia. Znesie svetlé i tienisté miesto, bežné izbovej teploty a krátkodobo aj suchší vzduch, nie je potrebné ju prihnojovať. Rastlinu je dobré zalievať pravidelnejšie, a to aj do lístkového lievika. Výborne porastie aj v hydropónii, čo je ideálna voľba pre zaneprázdnených. Pre Echmea vyhraďte dostatok priestoru – keďže sú na okrajoch jej listov ostré zúbky, nie je dobré pestovať ju tam, kde sa pohybujú malé deti.

Pridaj komentár

Top