Ste tu
Domov > Záhrada a exteriéry > Aj v mestskom byte si môžete zriadiť záhradku. Prepadnite aj vy čaru urban gardening

Aj v mestskom byte si môžete zriadiť záhradku. Prepadnite aj vy čaru urban gardening

Radi by ste si užívali chuť čerstvo vypestovanej zeleniny, no žiaľ bývate v meste a v paneláku. Žiaden problém. Na pestovanie vám bohato postačí balkón alebo len parapetná doska. Mestské záhradníčenie známe pod označením urban gardening neustále prekvitá, a preto ho skúste trebárs aj vy. My vám k tomu poskytneme niekoľko základných rád.

Miesto, nádoby, pôda – toto vyriešte v procese plánovania

Ako prvé je potrebné zvoliť vo vašom byte vhodné miesto na pestovanie. Môže to byť spomínaný balkón, lodžia, terasa či len parapetná doska. Tomu je nutné prispôsobiť nádoby na pestovanie, z ktorých môžete zvoliť tradičné kvetináče, ale v prípade pestovania vo vonkajších priestoroch bytu aj vedrá, prepravky či špeciálne recyklovateľné obaly určené na pestovanie. Nádoby môžete nechať položené len tak voľne, zavesiť ich do priestoru alebo ich napríklad usporiadať na drevené palety. Nádoby na pestovanie naplňte vhodným substrátom, ktorý by mal obsahovať aj kompostovú zložku. Túto podmienku spĺňajú azda všetky substráty dostupné v bežných kvetinárstvach a sú určené na pestovanie vonkajších rastlín.

Vyberte si vhodné odrody ovocia a zeleniny

Je potrebné si uvedomiť, že na urban gardening nie sú vhodné úplne všetky druhy zeleniny, prípadne ovocia. Z väčších druhov uprednostňujte mini odrody – napríklad broskyňu Bonanza. Ak chcete pestovať jahody, siahnite zas po previsnutých druhoch, ktoré môžete pestovať v závesných kvetináčoch. U zeleniny ako paradajky, paprika, šaláty, fazuľky, hrášok, cuketa, uhorky, mrkva či petržlen nemusíte robiť žiaden špeciálny výber odrôd, postačia vám aj tie bežné. Veľkosti dospelej rastliny však vždy prispôsobte veľkosť nádoby.

Rastliny nezabúdajte dostatočne zavlažovať a keďže rastú v obmedzených podmienkach, dopriať im dostatok výživy.

Každá svetová strana je vhodná pre iné plody

Úrodu mestského záhradníčenia ovplyvňuje aj lokalizácia ich pestovania vzhľadom na svetové strany. Tá severná je chladnejšia a málo presvetlená, preto ju využite skôr na pestovanie šalátov a byliniek. Na ich pestovanie je rovnako vhodná aj východná strana. Južnú stranu si zas vyžadujú rastliny s nutnosťou dostatku svetla – paradajky, papriky či jahody. Najuniverzálnejšou svetovou stranou na pestovanie rastlín je západná, kde môžete umiestniť prakticky všetko.

Pridaj komentár

Top