Ste tu
Domov > Záhrada a exteriéry > Aj na tieto práce v záhrade nezabúdajte hneď po skončení zimy

Aj na tieto práce v záhrade nezabúdajte hneď po skončení zimy

Síce máme za oknami ešte zimu, o niekoľko týždňov nám smerom od juhu Slovenska začne o sebe dávať na známosť jar. Jej príchod nehodno prespať, čo platí raz tak pre majiteľov všetkých záhrad. Pracovať na nej je totiž potrebné ihneď po posledných prejavoch zimy, pretože len tak sa cez leto môžete radovať z exteriéru vášho domova, za ktorý by sa nemusel hanbiť nejeden tatranský hotel. V tomto článku vám ponúkame kalendár prác, aké musíte zvládnuť už v marci.

Pripravte si skleník

Ak máte na záhrade skleník, prácami začíname práve v ňom. Už na sklonku februára je potrebné vysadiť sadeničky zeleniny, najmä paradajok, paprík, uhoriek či inej zeleniny, ktorú si chcete vychutnávať už o niečo skôr. Nezabúdajte ani na prípravu zeminy. Prekyprenie pôdy je azda tou najzákladnejšou prácou. Ak vonkajšie teploty počas dňa stúpnu na približne 7 až 10 °C, priamo do skleníka, môžete vysádzať predpestované sadeničky. Samozrejme, to platí pre tie nevykurované.

Údržba trávnika po zime je základom pre jeho atraktívny vzhľad

Po roztopení snehu a ukončení mrazov sa povenujte vášmu trávniku. Od toho, ako sa oň postaráte po zime, sa bude odvíjať jeho celoročný vzhľad. Trávnik musíte zbaviť všetkej suchej trávy a machu. Využiť na to môžete kovové hrable, prípadne vertikutátor. Zanedbanejšie trávniky je často treba podrezať a prázdne plochy dosadiť novým semenom. Nezabúdame tiež na vyhnojenie tak, aby bol trávnik už čoskoro zelený. Ak si so zeleným porastom v záhrade neporadíte sami, môžete na to využiť služby profesionálneho záhradníka.

Delenie trvaliek a starostlivosť o záhon jahôd

Ani pestovatelia kvetín nesmú prešvihnúť obdobie na rozhraní zimy a jari. Práve to je totiž ideálne na množenie záhonom trvaliek delením jednotlivých trsov. Tie sa totiž do obdobia kvitnutia dokážu ešte rozrásť, a tak v lete tešiť svojou plnou krásou. Hneď na začiatku jari takisto vyčistite záhon jahôd, ak ste zabudli na ich množenie cez poplazy na jeseň, urobte tak čím skôr na jar. Tak sa dočkáte ešte plnej úrody.

Top