Ste tu
Domov > Inšpirácie a tipy > Aj o zbraň ako dekoráciu sa treba starať

Aj o zbraň ako dekoráciu sa treba starať

Mnoho mužov využíva svoje poľovnícke alebo iné zbrane aj ako dekorácie v interiéri. Napriek tomu však ostávajú v prvom rade zbraňami, a preto aj keď visia na stene, musí im byť venovaná potrebná starostlivosť. Nikdy totiž neviete, kedy sa opäť vyberiete na poľovačku alebo budete mať príležitosť zbraň použiť. Ako prebieha základná starostlivosť o zbrane?

Čisteniu predchádza príprava

Údržba zbraní je založená najmä na jej čistení. Pri tomto úkone rozhodne netreba rozmontovať celú zbraň na jednotlivé diely, len sa venovať tým najexponovanejším a zabezpečiť ideálny vzhľad a stav zovňajšku zbrane. Pred tým si zbraň vždy skontrolujte, či nie je nabitá a neobsahuje strelivo. V opačnom prípade ohrozujete svoju bezpečnosť, keďže pri čistení potom môže dôjsť k výstrelu. Až následne môžete vybrané diely zbrane rozobrať. Postupujte vždy podľa návodu, ktorý je vám určite dodaný spoločne so zbraňou. Ten si vždy starostlivo uschovajte.

Po takejto príprave sa presúvame k samotnému čisteniu. Naň odporúčame využiť špeciálne pomôcky a prípravky určené práve na tento účel. Mnohé zbrane od armory.sk obsahujú tieto pomôcky ako súčasť pri ich dodaní. Čistiace pomôcky rozdeľujeme na mechanické (kefky, vyteráky, handričky), chemické (najmä rozpúšťadlá s vysokou vzlínavosťou a peny) a iné (napríklad ultrazvuk).

Starostlivosť o jednotlivé súčasti zbrane

Hlaveň – znečisťujú ju najmä zvyšky streliva, nánosy spalín, často aj s korozívnym účinkom. Pri čistení sa najskôr venujeme hrubým nečistotám (odstraňujú sa boresnakom). Potom sa jemne aplikuje chemický čistič, nechá sa pôsobiť predpísanú dobu a hlaveň sa vytrie mosadzným vyterákom, neskôr plastový m až do úplného odstránenia nečistoty.

Telo – dôležité je odstránenie vonkajších nečistôt, jemnou handričkou či plsteným vyterákom. Ak sú nečistoty odolné, možno použiť chemický čistič. Obzvlášť pri zbraniach visiacich na stenách ako dekorácie je vhodné použiť špeciálne konzervačné oleje, ktoré zbrani dodajú lesk a zakonzervujú ju.

Ostatné časti – spúšťový mechanizmus, piesty,…je vhodné prenechať odborníkom, keďže laický zásah môže znížiť bezpečnosť zbrane. Doplnky ako mieridlá, rozmanitá ponuka nočného videnia, termovízia a iné technické záležitosti nepodliehajú špeciálnej údržbe, potrebná je len citlivá manipulácia.

Top