Ste tu
Domov > Reality a financovanie bývania > Aká budúcnosť čaká staršie nehnuteľnosti?

Aká budúcnosť čaká staršie nehnuteľnosti?

Každý z vás chce pre seba a svojich blízkych krásne a zdravé bývanie, ktoré bude spĺňať všetky vaše požiadavky. Štát sa rozhodol pomôcť majiteľom rodinných domoch, ale i panelákom finančným príspevkom na zatepľovanie nehnuteľnosti. Práve zatepľovaním sa zvýši komfort a znížia sa aj tepelné náklady hneď po prvých mesiacoch od zatepľovania. Aká je ale budúcnosť starších nehnuteľností a vôbec je záujem o staršie nehnuteľnosti?

Záujem o staršie byty rastie

Mladí ľudia, ktorí si hľadajú svoje prvé (a zároveň posledné) vlastné bývanie, uprednostňujú staršie nehnuteľnosti práve kvôli nízkym cenám nehnuteľností. Má to však jeden háčik. Tento byt potrebuje kompletnú rekonštrukciu vrátane výmeny okien, interiérových dverí a s najväčšou pravdepodobnosťou aj výmenu umakartového jadra za murované. Okrem ceny bytu budete musieť mať nachystanú aj dostatočnú finančnú rezervu na prerábanie daného priestoru. Myslite na to, že ak nebudete mať našetrenú dostatočnú finančnú rezervu, plánované rekonštrukcie sa vám môžu zbytočne natiahnuť. Byt však bude už váš a vy zaň budete mesačne platiť. Dôkladne preto zvážte, či sa vám oplatí kúpiť si starší byt, alebo radšej investovať do nového, poprípade si vybrať peknú stavbu na kľúč.

Záujem o staršie nehnuteľnosti je veľký. Práve staršia nehnuteľnosť umožňuje majiteľom sa pri zariaďovaní realizovať. Treba si však dobre zrátať a premyslieť, či je táto investícia pre vás vhodná.

Premrštené ceny rekonštruovaných nehnuteľností, resp. novostavieb pravdupovediac nútia Slovákov vyberať si skôr staršie nehnuteľnosti.

Staré domy si kupujeme len kvôli pozemkom

Na Slovensku je dosť chátrajúcich domov, resp. starších domov, ktoré nikto neobýva. Ľudia, najmä tí v produktívnom veku, odchádzajú mimo mestského ruchu a vyhľadávajú pokojnejšie lokality, kde nájdu aj tieto staršie nehnuteľnosti. Uvedomujú si, že aby bol takýto dom obývateľný, sú potrebné rozsiahlejšie rekonštrukcie domu. Častokrát sú ale takéto domy kupované práve kvôli rozsiahlym pozemkom. Starý neobývateľný dom zbúrajú a postavia nový. Ceny za pozemky sa šplhajú neustále nahor, čo mnohým Slovákom nevyhovuje.

Top