Ste tu
Domov > Záhrada a exteriéry > Antidepresívum z letnej záhradky

Antidepresívum z letnej záhradky

Egreš je nenáročný záhradné ker, ktorý pozná azda každý. Svoje uplatnenie nájde nielen v kuchyni. Blahodarné účinky má aj na naše zdravie a zovňajšok. Spoznajte s nami ovocie, ktoré má okrem iného aj antidepresívne účinky.

Egreš pôvodne pochádza z Anglicka a Francúzska, kde má štruktúru kra. Mnohí záhradkári však uprednostňujú stromčekový tvar egrešov. Dôvodom je ľahší zber plodov, väčšia odolnosť proti hubovým chorobám a väčšie a farebnejšie plody. Známkou ich zrelosti sú mäkké žltozelené, žlté alebo červenofialové bobule, ktoré dozrievajú v júli. Tento rok je to však o niečo skôr. Ich mierne kyslastá chuť oživí šalát, tvaroh, jogurt aj smoothie. V horúcich letných mesiacoch vás môže osviežiť džús či mušt. V zimných vás naopak poteší kompót alebo džem. Čaj z usušených egrešových listov ocenia najmä ženy, ktoré trpia bolestivou menštruáciou. Organizmus upokojí a uľaví od bolesti.

Najlepší je čerstvý

Egreš je nielen chutné, ale aj veľmi výživné a zdravé ovocie. Plody sú presýtené celým radom zdraviu prospešných látok. Okrem vitamínu A, B a E obsahuje aj veľké množstvo vitamínu C. 400 gramov dodá telu odporúčaný denný príjem vitamínu C. Z minerálnych látok sú v plodoch zastúpené draslík, fosfor, vápnik, horčík, železo, zinok, mangán a kremík, ktorý účinne pôsobí ako prevencia chorôb ciev. Prítomnosť vlákniny podporí zažívanie a zbaví vás zápchy. Trojtýždňovej očistná kúra zbaví telo jedovatých kovov. Pravidelná konzumácia znižuje cholesterol, zmierňuje Alzheimerovu chorobu a funguje ako účinná prevencia dny, infarktu a rakoviny. Plody obsahujú aj veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín, ktoré majú pozitívny vplyv na srdce a jeho správnu činnosť. Mnoho ľudí ani len netuší, že egreš dokáže uvoľniť telo a myseľ a zbaviť ho stresu či zlej nálady. Má totiž antidepresívne účinky. Ak ho skombinujete s relaxačnou aktivitou či hrou, napríklad v kasíne Sverigecasino, účinok je takmer zaručený.

Ako ho pestovať?

Vhodným stanovišťom pre výsadbu kríkov je polotieň. Priame poludňajšie slnko egrešom nesvedčí. Zabúdať by ste nemali ani na pravidelnú zálievku a pravidelný rez. Zárukou bohatej úrody je tiež postrek proti bežným chorobám a škodcom. Veľkú neplechu môže spôsobiť americká múčnatka alebo vošky.

Top