Ste tu
Domov > Stavba a stavebníctvo > Čo je dobré vedieť o strechách?

Čo je dobré vedieť o strechách?

Stav striech našich domov by nám nemal byť ľahostajný. V mnohých prípadoch sa však o ne zaujímame až vtedy, keď je, tak povediac, oheň na streche. Prečítajte si sériu informácií a zistite o strechách a strešných krytinách viac.

Ako chrániť strechu proti agresívnemu trusu vtákov?

Vtáčí trus vidíme neradi na strechách svojich áut aj domov. Obsahuje totiž agresívne kyseliny, ktoré strechám neveľmi prospievajú. Plašením vtákov by ste mohli stráviť celé dni a nič by to nebolo platné. Oveľa vhodnejším riešením je nainštalovať na strechu zábrany proti sadaniu vtáctva v podobe sietí či bodákov.

Kedy označujeme strechu ako šikmú?

Ak má strecha sklon od 10 do 55°, je považovaná za šikmú. Tento typ je zároveň najviac používaným pri nehnuteľnostiach rôzneho druhu. Variácií šikmej strechy je niekoľko, stavebne najjednoduchšia je však klasická sedlová strecha. Konštrukčne tiež pomerne jednoduchá a jedna z najlacnejších je aj pultová strecha. Šikmé strechy majú vo všeobecnosti veľmi dobrú odolnosť voči poveternostným podmienkam.

Ktorá krytina vydrží najviac?

Životnosť strešnej krytiny ovplyvňuje aj starostlivosť o ňu, v zásade najtrvácnejšou je ale betónová krytina. Je veľmi odolná, nehorľavá, účinne vzdoruje mrazu a vďaka svojej pevnosti (je až o štvrtinu pevnejšia ako iné krytiny) je možné vyrábať jej šindle aj vo väčších prevedeniach. Má vhodne riešenú povrchovú úpravu a prežiť betónovú krytinu by mal byť problém – jej výdrž je niekde na hranici 100 rokov.

Prečo treba kvalitne odvetrávať?

Prenikanie vody v akomkoľvek skupenstve zvonku dovnútra stavby je nežiadúce. Nie tak opačným smerom, veď interiér dýchať musí. Vhodné odvetranie strechy vám zabezpečí klampiarska výroba Orava v podobe vetracích hlavíc. Proti zafúkaniu vody pod strechu zase pomôže inštalácia paropriepustných fólií.

Top