Ste tu
Domov > Interiér > Drevené podlahy voňajú všetkým

Drevené podlahy voňajú všetkým

Pri výbere podlahy je dôležité zamyslieť sa nad viacerými faktormi, predovšetkým nad tým, čo by mala daná podlaha zniesť. Dlažba v kúpeľni dobre zvládne vodu, no na druhej strane nerobí dobre chrbtici gazdiniek v kuchyni. Niekde sa zase oplatí zabezpečiť aj zvukoizolačnú podložku. Kvalita akéhokoľvek typu podlahy sa skrýva v jej vnútri, preto sa vždy vyplatí spýtať odborníkov.

Nesmrteľná drevená klasika

Drevená podlaha je nesmrteľná klasika, po ktorej mnohí pri tvorbe svojich domov či bytov siahajú. Po dreve sa skutočne veľmi dobre chodí, dokáže izolovať zvuk i udržať teplo. Prach ho veľmi neláka a na údržbu nie je náročné. Práve vďaka tomu sa skvelo hodí do obývacích izieb i spální. Vyrába sa buď ako klasické parkety, vlysy alebo veľkoplošné vidiecke palubovky.

Dlhá životnosť

Keď vyberáte farbu drevenej podlahy, myslite aj na to, že väčšina drevín sa nevyznačuje stálou farebnosťou. Keď neskôr premiestnite nábytok, môžu vás prekvapiť svetlé časti na podlahe. K najtrvanlivejším patrí dub i niektoré exotické dreviny.

V súčasnosti sa parkety skladajú z troch vrstiev. Vrchnú vrstvu tvorí vybraná dreviny, potom  je to nosná vrstva a posledná časť je z preglejky. Obrovskou výhodou drevených podlách je ich životnosť. Ak sa vám zdajú parkety príliš poškrabané, stačí ich len prebrúsiť a opätovne nalakovať. Pri niektorých typoch sa dá takýto postup opakovať niekoľkokrát. Zaujímavým materiálom na drevenú podlahu je napríklad bambus. Podlaha vyrobená z bambusu je mimoriadne odolná voči tlaku i zmenám vlhkosti.

Dôležité sú aj nepatrné detaily

Ešet pred samotným pokladaním drevenej podlahy si nezabudnite zabezpečiť ukončovacie lišty. Aby vyzeralo všetko tak, ako má, tomu dopomôžu práve ukončovacie lišty, ktoré využijete na krásne ukončenie rohov pri stenách.

Foto: Bigstockphoto

Top