Ste tu
Domov > Stavba a stavebníctvo > Hrdza útočí! Ochráňte kovové predmety v exteriéri

Hrdza útočí! Ochráňte kovové predmety v exteriéri

Oceľové konštrukcie, plechové odkvapy, brány, strechy či kovové ploty, ako aj ďalšie exteriérové kovové predmety musia byť upravené náterom. Ten nielen zlepšuje ich vzhľad, ale zároveň chráni pred koróziou. Pre vonkajšiu úpravu kovov sa používajú viacvrstvové antikorózne nátery.

Príprava kovového podkladu sa týka len starších predmetov a objektov, ktoré potrebujú starostlivosť pred aplikáciou krycej farby. Najväčším nepriateľom kovových predmetov je hrdza. S tou sa dá skončiť mechanicky alebo chemicky, prípadne kombináciou oboch.

Ako odstrániť hrdzu

Hrubú hrdzu odstránite oceľovou alebo drôtenou kefou, hrubým brúsnym papierom či použitím brúsky. Možnosťou je aj elektrická vŕtačka so špeciálnym nadstavcom. Brúsny papier voľte s väčšou zrnitosťou. Čo sa týka brúsok, na opracovanie kovu sú najvhodnejším typom uhlové brúsky. S nimi sa dajú ľahko deliť alebo brúsiť materiály z kovu, pričom na odstránenie hrdze sa využívajú lamelové alebo drôtené kotúče. Pri výbere uhlových brúsok sa riaďte kvalitou ich spracovania a výkonom.

Výber farby na hrdzu

Na očistený a odmastený kovový povrch zbavený hrdze sa aplikujú základné farby na hrdzu. Spájajú v sebe antikorózne vlastnosti so schopnosťou farebného ucelenia podkladu pred aplikáciou vrchnej farby. K ďalším vlastnostiam patrí výborná priľnavosť, ľahká pretierateľnosť a rýchle zasychanie.

Dnes sú tieto podkladové farby na hrdzu vytláčané špeciálnymi jednovrstvovými farbami 2v1 či 3v1. Tieto farby na hrdzu obsahujú základný aj vrchný náter, vďaka čomu ušetríte čas aj peniaze. Zloženie farby umožňuje dosiahnuť dostatočne silné vrstvy, ktoré zaručia už pri jednom nátere ochranné vlastnosti, ktoré by ste inak dosiahli základným a vrchným náterom. Odporúčajú sa najmä v prípade renovácie kovových povrchov. Pri týchto farbách je okrem základného a vrchného náteru aj tzv. medzináter, ktorý ešte umocňuje ochranu natieraného predmetu.

Top