Ste tu
Domov > Reality a financovanie bývania > Ako komunikovať pri predávaní nehnuteľnosti

Ako komunikovať pri predávaní nehnuteľnosti

Po nájdení nehnuteľnosti, ktorá sa vám zdá ako tá najvhodnejšia z ponúk dostupných na trhu, nastáva proces dohadovania sa o podmienkach predaja. Ak predaj sprostredkováva realitná kancelária, kupujúci sa zväčša až v tomto bode stretáva s predávajúcim zoči voči. Realitný maklér však aj naďalej moderuje celý proces komunikácie tak, aby nedošlo k zbytočným stretom a nezrovnalostiam.

Ujasnite si, čo chcete a stanovte si pravidlá

Najdôležitejšou vecou, ktorú treba odkomunikovať, je cena. Kupujúci a rovnako aj predávajúci si uvedomujú, že cena, za ktorú sa nehnuteľnosť ponúka, nie je konečná. Vždy tu existuje možnosť dohody a diskusie o znížení ceny. Tu si musia zásadné skutočnosti uvedomiť obe strany a vopred stanoviť, aké optimálne riešenie si predstavujú. Predávajúci musí sám zhodnotiť, či chce nehnuteľnosť predať rýchlo a mať peniaze k dispozícií na kúpu nového bývania alebo má čas čakať na výhodnejšie ponuky. Rovnako tak reálne posúdiť stav nehnuteľnosti, jej nedostatky a na základe nich poskytnúť adekvátnu zľavu. Vždy však stanovte minimum, za ktoré ste ochotný predať nehnuteľnosť a tomu prispôsobte komunikáciu pri jednaní. Kupujúci si obdobne musí určiť zas maximálnu cenu, aké ústupky je schopný spraviť on a ako rýchlo sa potrebuje do nového bývania nasťahovať. Bez podrobnej znalosti stavu nehnuteľnosti po všetkých stránkach to však nepôjde.

Takto licitovať cenu

Pri jednaní o cene si treba uvedomiť, že nie ste na trhu. Nekričte preto po sebe, nedávajte nezmyselné cenové ponuky, pretože tie môžu vyľakať druhú stranu. Netlačte na pílu a snažte sa komunikovať diplomaticky. Ak ste kupujúci, nikdy vopred nestanovte veľmi nízku cenu nezodpovedajúcu trhovej hodnote nehnuteľnosti, za ktorú ste byt alebo dom ochotný kúpiť. Predávajúci vás totiž ako kupca môže jednoducho odmietnuť. Snažte sa navrhnúť reálnu zľavu z ponúkanej ceny a sledujte reakciu predávajúceho. Ak s cenou nesúhlasí, predostrite mu nedostatok, ktorý ste v nehnuteľnosti našli a dané zníženie ceny obhájte ako kompenzáciu zaň.

Pripravte sa na ústupky

Okrem ceny je pri komunikácií nutné dohodnúť aj podmienky predaja, financovanie a uvoľnenie nehnuteľnosti. Ak jedna strana ustúpi v podmienkach tej druhej napríklad v rýchlosti uvoľnenia bývania, je veľká šanca, že sa dohodnete napríklad na priaznivejšej cene. Predaj nehnuteľnosti je obchod ako každý iný, a preto aj tu platí stará zásada niečo za niečo. Len tak dokážete dosiahnuť aspoň čiastočnú spokojnosť oboch strán.

Top