Ste tu
Domov > Stavba a stavebníctvo > Myslite na alergikov už pri návrhu domu

Myslite na alergikov už pri návrhu domu

V bežných domácnostiach býva ťažké zaistiť optimálnu vlhkosť a vyvarovať sa roztočom, prachu a ďalších alergénov. Pokiaľ máte doma alergika a plánujete stavbu nového domu, myslite na jeho zdravotné problémy hneď od začiatku.

Najlepšie vychádza drevostavba

Drevo dýcha. Ak sa ním obklopíte, bude sa lepšie dýchať aj vám. Drevostavby spočiatku patrili medzi klasiku, ale v priebehu 20. storočia ich postupne nahradili domy z ocele, hliníku, skla a betónu. Tieto materiály ale toľko nedýchajú, môžu sa v nich vytvárať plesne, uvoľňovať nezdravé látky a obyvateľom domu môžu vyvolávať nepríjemné alergie.

Oproti tomu drevo má na človeka samé pozitívne vplyvy. Neobsahuje toxické látky a nastavuje vo vnútri stavby správnu klímu. Vzduch, ktorý prejde drevom, sa vyčistí a zvlhčí v závislosti na okolitých podmienkach. V dreve sa nedržia baktérie, mikróby ani ďalší nezvaní hostia vyvolávajúci alergické reakcie.

pr-czechklima-2

 

Neplánujete drevostavbu? Aj tak môžete postaviť dom vhodný pre alergika

1.    Zateplenie na prvom mieste

Dôraz klaďte hlavne na správne zateplenie – a to zvlášť podláh a okien. Inak hrozí kumulácia vlhkosti a vznik nebezpečných plesní, ktorých je neskôr takmer nemožné sa zbaviť. Plesne do vzduchu uvoľňujú nebezpečné spóry. Aj zdravý človek v prostredí zamorenom plesňami môže začať kašlať, smrkať a trpieť na slzenie a začervenanie očí.

pr-czechklima-3

2.    Hladké podlahy miesto kobercov

Koberce zadržujú prach a pre alergikov nie sú príliš vhodné. Miesto kobercov zvoľte v novom dome radšej drevené podlahy, dlaždičky alebo linoleum. Tieto povrchy naviac ľahšie udržíte v čistote a pri vyliatí zafarbenej tekutiny alebo spadnutia mastného jedla pohromu bez stresu vyriešite.

3.    Klimatizácia

Skvelým riešením pre alergikov je nástenná klimatizácia. Pokiaľ o nej začnete uvažovať už pri návrhu domu, vyhnete sa v budúcnosti rekonštrukcii a zložitým stavebným úpravám vo vnútri ale aj v okolí domu. Nie je nutné ihneď klimatizáciu inštalovať, stačí si len rozmyslieť, ktorý typ by ste raz chceli mať doma a do ktorých miestností by ste umiestnili vnútorné jednotky.

Odborník vám navrhne optimálne riešenie podľa rozmerov miestnosti, počtu okien a vzdialenosti medzi vnútornou a vonkajšou jednotkou. Zabezpečí vám tak hladký priebeh inštalácie a nezáleží na tom, či budete spotrebiče zaobstarávať okamžite alebo napríklad až za 10 rokov.

K čistému a zdravému vzduchu s Virus Doctor

Váhate, ktorú vybrať? Poohliadnite sa po novej klimatizácii Samsung s revolučnou funkciou Virus Doctor. Vďaka špeciálnym filtrom zbavuje vzduch nie len prachu, peľu a ďalších škodlivín, ale tiež baktérií a vírusov. Podľa vykonaných testov odstráni viac ako 99 % vírusov chrípky. Funkciu Virus Doctor využijete počas celého roka, pretože funguje ako výkonná čistička vzduchu.

4.    Závesy alebo záclony? Radšej žalúzie

Snažte sa minimalizovať množstvo závesov a záclon, ktoré zadržujú prach. Pokiaľ sa bojíte pohľadov zo strany susedov a okoloidúcich, existujú aj iné riešenia vhodné pre alergikov. Skvelo v tomto ohľade fungujú žalúzie. Vyrábajú sa vnútorné aj vonkajšie. Tie vonkajšie sa odťahujú veľmi jednoducho, obyčajným stisnutím tlačidla.

 

5.    Minimalizujte aj ďalšie textílie v dome

Jedná sa hlavne o deky a dekoračné vankúšiky. Deťom sa neodporúča dávať príliš veľa plyšových hračiek. Ak sa s nimi dieťa počas dňa hrá a večer s nimi zaspáva v posteli, alergia sa neustále priživuje a zhoršuje.

6.    Zdravotné matrace

Zdravotné matrace by mali spĺňať požiadavky na hygienu lôžka aj jej údržbu. Vhodné sú napríklad matrace s jadrom zo studenej peny, ktorá je na rozdiel od latexovej vzdušnejšia. Vyberajte matrac so snímateľným poťahom z mikrovlákna, ktorý sa dá oprať a neprepustí roztoče. Dobrou voľbou sú aj matrace z tzv. pomalej peny, ktorá sa ani po viacero praniach necucká, nemení farbu ani inak nedegraduje.

7.    Zabezpečte si miestnosť pre čistiace prostriedky

Všetky bežné čistiace prostriedky, riedidlá, farby a laky obsahujú prchavé zlúčeniny uhlíka a dusíka. Preto by ste im mali zabezpečiť samostatnú miestnosť alebo skrinku, v ktorej ich budete starostlivo uzatvorené skladovať. Rozmiestnenie jednotlivých prostriedkov po dome totiž nie je vhodné ani bezpečné.

Top