Ste tu
Domov > Stavba a stavebníctvo > Mýty a pravdy o drevostavbách

Mýty a pravdy o drevostavbách

Rozmýšľate nad výstavbou rodinného domu a hľadáte ideálnu technológiu či materiál? Možností dnes je neúrekom a vybrať si tú správnu je často náročné. Čoraz viac ľudí však začína preferovať drevodomy, ktoré síce patria medzi alternatívne riešenia, no už rokmi a skúsenosťami overené. Aké sú mýty a aké sú pravdy o drevostavbách?

Tento článok nám pomohol pripraviť staviteľ drevostavieb http://www.vidadomy.sk/, ktorého odborníci zostavili niekoľko hlavných argumentov vyvracajúcich mýty o týchto domoch.

Vysoká životnosť

Síce sa to na prvý pohľad nezdá, ale drevo je jedným z najtrvácnejších materiálov. V niektorých častiach Slovenska totiž nájdete staré drevenice, ktoré majú dnes aj 200 či 300 rokov a vyzerajú relatívne zachovalo. Aj tie sú jasným dôkazom, že drevostavby, obzvlášť tie správne navrhnuté, dosahujú obrovskú životnosť.

Drevo nie je náchylnejšie na škodcov či živelné pohromy

Neprajníkmi ste možno od domu z dreva odradzovaný aj rizikom jeho napadnutia škodcami. Ak je však drevo správne ošetrené a v dome sú stále udržiavané optimálne podmienky, ničoho sa nemusíte báť. Ošetrený drevený materiál je rovnako náchylný na poškodenie škodcami ako každý iný.

To isté platí aj v prípadne živelných katastrof. Dokonca, v prípade zatopenia je obnova drevostavby jednoduchšia – stačí len vymeniť opláštenie základnej drevenej konštrukcie. V prípade požiaru je drevo síce horľavé, no na výstavbu drevostavieb sú používané aj protipožiarne obklady a izolácie, ktoré túto vlastnosť dreva potláčajú.

Izolácia

Ak si myslíte, že z hľadiska izolácie nemôžeme porovnávať drevo s murivom, opäť je to len mýtus. Dnes totiž väčšinu izolačných vlastností domov zabezpečujú izolačné materiály. A na tie sa v prípade drevostavieb kladú obzvlášť vysoké nároky. Aj preto sa drevostavby považujú za ekologické a energeticky šetrné stavby.

V drevostavbách môžete na vykurovanie používať rôzne technológie, dokonca aj krb. Ak preferujete iné možnosti, no krb v tej svojej chcete mať aj napriek tomu, môže to byť napríklad biokrb. A ten nájdete aj na http://biokrby.top/.

Lacnejšie = menej kvalitné?

Drevostavby môžu vzbudzovať podozrenie o ich kvalite z dôvodu nízkej ceny. O niečo nižšia cena však nepramení z nižšej kvality, ale technológie výstavby. Tá je suchá a rýchla, čo šetrí prácu aj peniaze. Takisto je u nás drevo veľmi dostupným materiálom, čo hrá nízkej cene rovnako do karát.

Top