Ste tu
Domov > Stavba a stavebníctvo > Navrhujeme základný koncept interiérového schodiska

Navrhujeme základný koncept interiérového schodiska

Ste majiteľom rodinného domčeku alebo bytu s dvomi poschodiami? Rozmýšľate, aké schodisko by bolo pre vaše bývanie najideálnejšie tak, aby doplnilo jeho interiér a neukrojilo z neho príliš veľa priestoru? Prinášame vám pár rád, ako prepojiť poschodia, no zároveň čo najefektívnejšie využiť podlahovú plochu.

Ešte skôr, ako sa rozhodnete zadať realizáciu schodiska špecializovanej firme, mali by ste zhodnotiť niekoľko aspektov výstavby, keďže schodisko staviate „napevno“ a jeho neskoršie zmeny budú už prakticky nemožné.

Ideálne rozvrhnutie schodiska

Najdôležitejším z nich je správne rozvrhnúť priestor. Urobte si preto predstavu o tom, ako bude využité miesto okolo schodov a pod schodiskom. Nezabúdajte však ani na základné bezpečnostné pravidlá pre bezproblémovú a bezpečnú chôdzu hore a dolu schodmi.

Ide najmä o sklon schodiskového ramena, rozmery priestoru medzi schodmi, šírku jednotlivých schodov, ktorá by sa mala pohybovať okolo 30 cm, a výšku v intervale 15 a 18 cm. Práve tieto parametre zabezpečujú pohodlnú a bezpečnú chôdzu. V prípade, že miesta v bývaní nie je nazvyš, no napriek tomu doň schodisko musíte zakomponovať, môžete zvoliť jednoduchšie schodisko s prudším sklonom.

Ďalším dôležitým prvkom pri zhotovovaní schodiska je zábradlie, ktoré by nemalo chýbať, ak v dome žijú deti alebo starší ľudia. Aj zábradlie musí spĺňať určité normy. Vzdialenosť medzi priečkami zábradlia by mala byť okolo 13 cm a madlo by malo byť vo výške približne 110 cm nad každým schodom.

Po vyriešení techniky prichádza na rad estetika schodiska

Každý z nás chce bývať v estetickom priestore, pričom na estetickú stránku bývania vplýva aj použité zábradlie. Na výber máte množstvo materiálov, ktoré je vhodné prispôsobiť celkovému dizajnu interiéru. Pre moderné priestory sú vhodné kovové schody, sklené schody či murované schody. Klasikou, ktorá je v slovenských domácnostiach azda najpopulárnejšia, sú schody drevené. Okrem materiálu na výzor schodiska vplýva aj jeho typológia. Medzi najčastejšie prevedenia patria vretenové, točité či chrbticové schodiská.

Aj priestor v tesnej blízkosti schodiska možno využiť

Posledné rozhodnutie, ktoré vás čaká pred samotnou realizáciou, je využitie priestoru v tesnej blízkosti schodiska. A to nad ním a pod ním. Tieto miesta môžete zužitkovať, a to napríklad v nich zriadiť odkladacie kapacity na sezónne veci či komoru. Vo voľných priestoroch v rámci samotného schodiska môžete zo sadrokartónu vytvoriť police a uložiť do ne dekorácie či v nich zriadiť vlastnú knižnicu. Moderným riešením môže byť tiež umiestnenie kuchynskej linky priamo pod jedno rameno schodiska vedúceho na vyššie poschodie či pracovného kútu v dennej miestnosti.

Tieto otázky si zodpovedajte pri návrhu schodiska:

  • Kde a ako sa má na schodisko vystupovať?
  • Má byť schodisko lokalizované priamo pri vstupných dverách, v dennej miestnosti alebo v kuchyni?
  • Chcete otvorené alebo skryté schodisko?
  • Chcete zo schodiska vychádzať do chodby či priamo do konkrétnej miestnosti?
  • Aké prevedenie schodiska vás najviac dizajnovo oslovilo?

Pridaj komentár

Top