Ste tu
Domov > Záhrada a exteriéry > Nebojte sa rezu ovocných drevín

Nebojte sa rezu ovocných drevín

Niektorých prác na záhrade sa často obávame, hoci je to vo svojej podstate zbytočné. Jednou z činností, ktorej sa práve týkajú tieto obavy, je rez ovocných stromov. Niektorí záhradkári strihanie stromov mnohokrát radšej odkladajú na nevedno kedy a do práce sa potom pustia až vo chvíli, keď je to už naozaj nutné. Rez má však svoje zásady, ktorých pochopenie nie je vôbec zložité.

Základom vášho úspechu je nielen znalosť základných vlastností dreviny, ale aj vhodného termínu. Kým jadroviny je najlepšie strihať v zime alebo skoro pred začiatkom jari, kôstkoviny režte až vo chvíli, keď majú naliate kvetné púčiky alebo vtedy, keď už plne kvitnú. Ak termín nedodržíte, môžete drevinu zbytočne oslabiť, spôsobiť silný glejotok alebo výrazne znížiť plodnosť v ďalšom roku.

Pri reze sa riaďte hlavne citom, pokiaľ sa však na tento zásah necítite a bojíte sa, že napáchate viac škody ako úžitku, povolajte skúsených záhradníkov, ktorí sa môžu preukázať referenciami od iných zákazníkov. Nie každý odborník totiž uskutoční rez kvalitne. To, že zvládne starostlivosť o okrasné dreviny, ešte neznamená, že si poradí rovnako dobre aj s rezom ovocných stromov, ktorý sa riadi úplne inými pravidlami.

123048-original-7kbxp

Priebeh rezu

V prvom rade odstraňujeme najmä tie vetvy a výhony, ktoré nám zbytočne zahusťujú korunu. Tá by mala byť vzdušná a dobre dostupná pre vzduch a svetlo. Plody sú potom oveľa viac odolné voči chorobám a škodcom a navyše lepšie dozrievajú. V korune by nemalo zostať žiadne odumreté alebo chorobami a škodcami napadnuté drevo, ktoré by bolo zdrojom zárodkov. Rovnako tak odstráňte všetky kolmé a krížiace sa výhony. Ako náhle korunu vyčistíte od týchto vetiev, môžete postupovať ďalej.

Ak už máte nejaké skúsenosti s rezom, je na mieste brať do úvahy aj vek niektorých konárov. Zatiaľ čo u zákrskov, polokmeňa či štvrťkmeňa ponechávame hlavné, teda kostrové konáre po celú dobu existencie dreviny, napríklad u striktne tvarovaných pestovateľských tvarov, ako je štíhle vreteno, musíte z času na čas hlavné, v tomto prípade polokosterné vetvy odstrániť. Spoznáte ich podľa silného priemeru. Tieto staré konáre už nasadzujú minimum kvalitných kvetných pukov, tým pádom strácajú svoj zmysel a je nutné ich nahradiť mladým výrastkom, ktorý rastie v ich priamej blízkosti. U štíhleho vretena tiež redukujeme plodnosť, aby sme sa dočkali kvalitných plodov a to tak, že na slabých výhonoch zmenšíme množstvo kvetných púčikov.

Top