Ste tu
Domov > Záhrada a exteriéry > Ako pripraviť záhradné jazierko na zimu

Ako pripraviť záhradné jazierko na zimu

Prichádza zima a vy sa bojíte, či ju vaše rybky prežijú. Nemáte priestor, do ktorého by ste ich preložili a potrebujete v jazierku vytvoriť vhodné podmienky aj počas mrazov. Je čas na poriadnu prípravu. Viete, ako pripraviť záhradné jazierko na prezimovanie?

Lístie opadáva, jeseň je definitívne tu a ani sa nenazdáme, mláky na cestách sa zrazu premenia na poľadovicu. Aby ste sa so všetkými obyvateľmi vášho záhradného jazierka na jar opäť stretli, pripravte ho na prezimovanie.

Jesenné upratovanie

Na začiatok je potrebné, aby ste upratali všetko doteraz napadané lístie v jazierku. Najlepšie by bolo čistiť ho od popadaných listov pravidelne, pretože sa môžu zachytiť vo filtri a rozložené zvyšky môžu neskôr zapríčiniť toxicitu vody.

Po lete sa treba zbaviť odumretých a odrastených rastlín, zostrihať lekná a odstrániť prehnité časti rastlín v jazierku. Rastliny sa vám za prestrihanie na jar odvďačia, keďže podporíte ich rast.

Vyššie trávy však môžete v jazierku ponechať, biologickému prostrediu totiž neškodia a dokážu prežiť väčší chlad. Odporúča sa však citlivejšie rastliny z jazierka vybrať a presunúť ich na teplejšie miesto.

Nezabudnite odsať bahno a kal z dna, s čím vám môže pomôcť kalové čerpadlo. Na to, aby ste usadený kal z dna jazierka vyberali sami ručne, by ste potrebovali veľa času. Navyše, hrozí, že obyvateľom jazierka môžete takýmto konaním spôsobiť teplotný šok.

Účinným riešením je vyčistiť dno vysávačom, pretože nepotrebujete meniť vodu. Ak sa vám kvalita vody v jazierku po lete nezdá, ale nechcete ho vypúšťať, bude vhodné vymeniť aspoň časť vody.

Vyčistiť a schovať

Nasleduje starostlivosť o vodnú technológiu. Predtým, ako filter odložíte na zimný spánok, dôkladne ho vyčistite. Odložte ho na miesto, kde nemôže zamrznúť. Keby zamrzol, mohla by sa poškodiť UV lampa, ktorá sa nachádza vo vnútri. UV lampa má životnosť približne 3 sezóny. Aj potom však môže stále svietiť, avšak sila, ktorou likviduje baktérie, nie je dostatočná.

Z hadíc a z potrubia vypustite vodu a tiež ich pred zimou vyčistite. Čerpadlo na zimu sa vypína a vyberá z vody. Vhodné je skontrolovať rotor a pred opätovným zapojením na jar ho namočiť do octu, ktorý odstráni vodný kameň. Všetky zariadenia je potrebné uložiť na miesto chránené pred mrazmi, ktoré by ich mohli poškodiť.

Život v jazierku

Rybky sa už pripravujú na zimu a s klesajúcou teplotou vody sa spomaľuje ich metabolizmus. Musia byť v perfektnej kondícii a pripravené na zimu. Dôležité je, v akom prostredí prezimujú. Nie každý má možnosť vybrať ryby z jazierka a premiestniť ich do tzv. „zimoviska“.

Ryby potrebujú jazierko s hĺbkou minimálne 80 cm. Potrebujete im vytvoriť priestor, ktorý bude bezpečný pre ich imunitný systém – čiže bez jedov z odumretých zvyškov potravy, či spomínaného lístia a kalu.

Špeciálne zimné baktérie vám zabezpečia biologicky aktívne prostredie v jazierku aj pri nižších teplotách. Hlavnou úlohou týchto baktérií je urýchliť rozklad organických látok. Preto je najlepšie začať s aplikáciou už na jeseň.

Pod ľadom

Počas zimy je dôležité, aby v jazierku zostal otvor na potrebné okysličovanie. V jazierku dochádza k chemickým reakciám a rozkladom rôznych zvyškov vznikajú toxické plyny. Keď jazierko necháte zamrznuté, nebudú môcť uniknúť a môže sa stať, že jedy zabijú uväznené rybky.

Ľad vo vode sa neodporúča vysekávať manuálne. Otrasy by mohli ublížiť rybám a ľahko by ste poškodili fóliu. Otvor vo vode sa dá zabezpečiť viacerými spôsobmi. Výber je na vás:

Vzduchovanie

Vzduchovací kompresor je vhodné umiestniť do prostredia s nižšou vlhkosťou. Vo vlhšom prostredí sa totiž vytvára kondenzát, ktorý zamŕza a upcháva hadičky vedúce ku vzduchovým kameňom. Vzduchové kamene je vhodné položiť na najhlbšie miesto jazierka, nepokladať ich však na dno. Prevzdušňovače dodajú rybám potrebný kyslík a zabezpečia im lepšie životné podmienky.

Polystyrénový plavák

Jeho úlohou je udržiavať otvor v jazierku. Stačí ho položiť na hladinu. Na plaváku je pripevnené malé čerpadlo, ktoré čerpá teplejšiu vodu z dna jazierka a tým ho ohrieva. Polystyrénový plavák môžete pripevniť k vybranému miestu pomocou rybárskeho vlasca. Na výber sú plaváky od najjednoduchších až po tie, ktoré snímajú úroveň zamrznutia.

Ohrievač

Ohrieva vodu pomocou vykurovacej špirály. Väčšina ohrievačov na trhu vám nespotrebuje veľa energie a môžete ich kombinovať aj s predchádzajúcimi pomôckami, či používať samostatne. Umiestňujú sa nad najhlbšie miesto pomocou plaváka. Jednoducho sa inštaluje a podľa veľkosti vášho jazierka si môžete vybrať z viacerých druhov.

Dôležité počas zimných mesiacov je odhŕňať zo zamrznutého jazierka sneh. Pri jazierku, ktoré je posypané snehom, môže dôjsť k rozkladu rias, ktoré vylučujú nebezpečné plyny. Vtedy, aj pri všetkej starostlivosti o jazierko, sa môže stať, že ryby nezvládnu zimu. Preto je potrebné, aby ste priebežne sledovali jazierko aj spokojnosť jeho obyvateľov.

Foto: Ian Stannard, Flickr https://goo.gl/gyD7Uz

Top