Ste tu
Domov > Stavba a stavebníctvo > Problém s tepelným mostom: Ako bojovať s mokrými rohmi v dome

Problém s tepelným mostom: Ako bojovať s mokrými rohmi v dome

Aj v tom najlepšie navrhnutom a odizolovanom dome sa nachádzajú tzv. tepelné mosty. Kvalitnými opatreniami sa však dá tento fyzikálny jav stlačiť na minimum.

Tepelný most vzniká najčastejšie v hornom rohu stavby, poprípade nad oknami či dverami, zvnútra ho vidíte najmä v zime (ale aj v iných obdobiach) ako doslova premočené plesnivejúce murivo. Závada, ktorá sa po čase nedá odstrániť jednoducho. Aj keď vymeníte omietku, alebo premaľujete – problém sa bude neustále vracať. K celej veci treba pristúpiť serióznejšie než len s plechovkou farby.

Tepelené mosty vznikajú, kvôli tomu že plocha kde prebieha tepelná výmena je zvonka oveľa väčšia ako vnútri (čiže rohy a pod.). Na tento jav má vplyv jednak hrúbka múru, kvalita použitého materiálu, ale taktiež zmena skladby materiálu, spoje a podobne. Rozdiel v teplote vonku a vnútri sa prejaví vyššou tepelnou vodivosťou.

Ak už inkriminované miesta plesnivejú alebo tu odpadá omietka – už viete, že je stavba zle odizolovaná a je treba zrejme urobiť potrebné stavebné úpravy. Inak sa vystavujete hygienickým rizikám plus, pleseň sa môže rozširovať po murive ďalej. Drobné organizmy, ktoré sa tu uchytia, dokážu spôsobiť popraskanie oveľa väčšej plochy na stenách. Plesniam sa najviac darí medzi teplotami 10 a 30 stupňov Celzia, čo zodpovedá naprostej väčšine interiérov.

vlhke-mury-05

Nuž a čo môžeme proti tomu robiť? Ak nechceme volať dobre vybaveného (a drahého) odborníka, môžeme skúsiť zopár opatrení na vlastnú päsť. Tak napríklad – oveľa častejšie dotknuté miestnosti vetrať. Možeme nasadiť domáce vysúšače, nazývané tiež odlvlhčovače, ktoré pomáhajú znižovať vlhkosť a rosenie v dome (pretože voda veľmi aktívne podporuje tvorbu mikroorganizmov, ľudovo zvaných pleseň). Pomôžu aj odparovače alebo výparníky.

Ďalej môžeme obmedziť v najohroznejšej izbe aktivity, kde vzniká veľa vodnej pary – čiže varenie, sprchovanie, zaváranie, pranie, ale aj pestovanie rastlín. Nepúšťajme sem domáce zvieratá a a ak sa dá – obmedzme aj pobyt osôb v izbe, kým sa problém nevyrieši.

Najistejšie bude zbaviť sa poškodeného muriva (vybúrať) a nahradiť ho novým, no najmä – oveľa lepšie odizolovaným. Najlepšie, ak to robíte pri nejakej veľkej práci – napríklad pri zatepľovaní alebo pri inštalácii protipožiarnej izolácie. Drenáž alebo elektromagnetická metóda tu nie sú úplne spoľahlivé, pretože tepelné mosty nevznikajú v strede stien, ale úplne navrchu, často pod strechou alebo na mieste, kde sa stretávajú rôzne materiály.

Top