Ste tu
Domov > Stavba a stavebníctvo > Projekty domov musia mať energetický certifikát. Predraží to stavbu?

Projekty domov musia mať energetický certifikát. Predraží to stavbu?

Už takmer rok platí pre všetky novopostavené alebo rekonštruované budovy na bývanie povinnosť splniť požiadavku na primárnu energiu v triede A1. Znamená to, že je možné stavať už len nízkoenergetické domy, iné nebudú skolaudované. Splniť všetky požiadavky však nie je vždy jednoduché. Čo všetko získanie takého certifikátu zo sebou nesie?

Čo vplýva na energetickú náročnosť?

Výslednú energetickú náročnosť budovy ovplyvňujú viaceré faktory. Jedným z nich je aj výber pozemku, orientácia budovy na ňom i otočenie voči svetovým stranám. Dôležitý je výber konštrukčného a materiálového riešenia domu ako aj veľkosť či rozmiestnenie presklených plôch.

Získať certifikát A1 pomáha aj riadené vetranie so spätným získavaním tepla – rekuperácia.  Moderné projekty domov, v ktorých sa dbá na využitie obnoviteľných zdrojov energie, sú na tom výrazne lepšie.

Sú projekty domov s certifikátom A1 predražené?

Kategória A1 v podstate znamená, že sa vo výstavbe majú používať väčšie tepelné izolácie, solárne kolektory, účinnejšie zdroje tepla a bezpochyby aj vetranie s rekuperáciou. Toto všetko vplýva na výsledok a, pochopiteľne, aj na vaše financie. Legislatíva je prísna, architektovi preto už dopredu zadajte správne požiadavky, aby sa výstavba domu príliš nepredražila.

Ku kolaudácii potrebujete originál!

Energetický certifikát je verejnou listinou a podlieha centrálnej registrácii, ktorá spadá pod ministerstvo dopravy. Podľa zákona musíte mať pri kolaudácii originál. Takže žiadne zoskenované a vytlačené „certifikáty“ vám nepomôžu.

Aj v tomto prípade je dobré byť v strehu a nenaletieť podvodníkom, ktorí vám ponúkajú digitálne originály. Pravý a potrebný dokument je takmer každej strane opečiatkovaný a podpísaný osobou, ktorá má na vydávanie certifikátov osvedčenie. Od kópie ho teda rozoznáte naozaj veľmi jednoducho.

 

Foto: Bigstockphoto

 

Top