Ste tu
Domov > Reality a financovanie bývania > Ako sa pri kúpe bytu vyhnúť problémom?

Ako sa pri kúpe bytu vyhnúť problémom?

Kúpa bytu býva tým povestným prvým krokom do nového života. No môže byť spojená aj s kopou nepríjemností. Aby ste sa im vyhli, treba prípadné možné riziká eliminovať na minimum. Ako na to vám poradíme v tomto článku.

Byt si najskôr obhliadnite

Či kúpu riešite priamo s majiteľom alebo realitnou kanceláriou, zakaždým trvajte na tom, že nehnuteľnosť chcete vidieť. A spolu s ňou aj jej okolie, veď ide o miesto, kde budete tráviť možno celý život. V interiéri si všímajte stav okien, dverí a tiež, ak je to možné, aj stav potrubia či kanalizácie. Je výhodou, ak byty na predaj disponujú murovaným jadrom – rekonštrukcia toho umakartového by vás mohla vyjsť na pekných pár tisíc eur.

Predaj cez realitnú kanceláriu

Kúpu nehnuteľnosti môžete realizovať len dvomi spôsobmi – buď transfer riešiť priamo s majiteľom, alebo realitnou kanceláriou. Pri využití druhej z menovaných možností máte zaistený servis ohľadom vyhotovenia zmlúv, prepisu bytu a vytvorenia podkladov k nemu. Za samotné sprostredkovanie predaja a zmienené služby si realitná kancelária zapýta províziu, obvykle v jednotkách percent z ceny bytu. Zistite si, či ju hradí predávajúci alebo kupujúci a tiež to, či je zarátaná v kúpnej cene alebo táto bude o províziu ešte navýšená.

Problémové byty

Mnohí dajú z finančných dôvodov prednosť pred kúpou nového, „nezaťaženého“ bytu, kúpe nehnuteľnosti v exekúcii. Takéto byty sú často po neplatičoch a ich súčasťou býva istý záväzok, napríklad vo forme povinnosti doplatiť dlhy. Pokiaľ ide o byt s ťarchou, nechajte si kúpnu zmluvu vyhotoviť u overeného advokáta alebo notára, ktorí po právnej stránke zabezpečia vaše oslobodenie od nej.

Preberanie bytu

Ak ste sa cez všetky problémy úspešne prelúskali, čaká vás prevzatie bytu. Jeho súčasťou je protokol o prevzatí, obsahujúci napríklad stavy energií a súpis vybavenia, zariadení či priestorov, ktoré spolu s bytom preberáte. Podpisovanie protokolu by v ideálnom prípade malo prebiehať za účasti nezávislého svedka a podpisy na ňom by mali byť overené.

Top