Ste tu
Domov > Stavba a stavebníctvo > Ako sa realizuje montáž tatranského profilu?

Ako sa realizuje montáž tatranského profilu?

Medzi dlhodobo najpopulárnejšie obkladové materiály do akýchkoľvek interiérov patrí bezpochyby tatranský profil. Ten sa môže hrdiť svojou univerzálnosťou, nadčasovosťou a atraktívnym vzhľadom. Navyše, je vyrobený z prírodného masívneho dreva, ktoré prinesie do interiéru vždy sviežu vôňu a zaujímavý prírodný prvok. Výhodou je aj relatívne ľahká montáž, akú zvládne takmer každý domáci majster. Práve o montáži tatranského profilu sa dozviete viac v nasledujúcom článku.

Suché steny a aklimatizované profilové dosky

Ešte pred tým, než začneme tatranský profil pokladať na stenu, je potrebné, aby boli samotné steny vyzreté, suché a bola zamedzená možnosť ich opätovného navlhnutia. Po dodaní tatranského profilu je potrebné dosky nechať odstáť v interiéri, kde budú použité, a to približne 48 hodín. Počas tohto času sa „aklimatizujú“, teda prispôsobia sa daným teplotným a vlhkostným podmienkam.

Steny, na ktoré chceme aplikovať tatranský profil, by mali byť dokonale rovné. Rovnosť si pred pokládkou skontrolujeme, pričom ak nájdeme nerovnosti, na ich vyrovnanie poslúžia špeciálne vyrovnávacie podložky. Tie sú aplikované na podkladovú konštrukciu.

Tatranský profil si vyžaduje podkladovú konštrukciu z drevených hranolov

Podkladová konštrukcia pod tatranský obklad sa buduje z drevených hranolov rovnakej hrúbky, ktoré by mali mať rovnakú vlhkosť ako samotný drevený profil. A to približne 14%. Význam podkladovej konštrukcie spočíva nielen vo fixácií lát profilu, ale aj na zabezpečenie neustáleho prúdenia vzduchu za obkladom. Navyše, medzi konštrukciu a tatranský profil je možné vložiť rozličné izolačné materiály, čo sa využíva najmä pri obkladoch podkrovia. Pri montáži podkladovej konštrukcie sa postupuje tak, že najskôr sa osadí vrchný a spodný drevený hranol, ktorý vymedzuje plochu budúceho obkladu. Následne do vymedzeného priestoru odspodu osadzujeme ďalšie hranoly, a to vo vzájomných vzdialenostiach 50 až 80 cm. Nezabúdajte, že drevené hranoly je vhodné opatriť ochranným náterom.

37124371_1600

Systém pero-drážka zabezpečuje jednoduchú a rýchlu pokládku tatranského profilu

Na takto pripravenú podkladovú konštrukciu môžeme klásť samotný drevený obklad. Pokládka je vďaka systému pero-drážka jednoduchá a najmä rýchla. Najskôr však odporúčame si jednotlivé dosky profilu prehliadnuť a zoradiť ich, napríklad podľa nadväzujúcej textúry dreva.

Pri kladení tatranského profilu postupujeme tak, že dosky ukladáme perom do drážky. Prvú dosku si voľne prichytíme od podkladový rošt z hranolov a vodováhou upravíme jeho polohu. Následne ho pevne fixujeme. Na fixáciu tatranského profilu o rošt sa používajú klince s malou hlavičkou, ktoré sa nabíjajú do pera tak, aby ich na výslednom obklade nebolo vidieť, ďalej sa využívajú špeciálne montážne pliešky, prípadne skrutky, avšak tie už na profile okom rozoznáme. Jednotlivé dosky tatranského profilu po zasunutí do drážky mierne priklepávame kladivom cez drevený hranol. Po obložení celej steny na profil aplikujeme hornú a spodnú lištu.

Top