Ste tu
Domov > Záhrada a exteriéry > Ako sa zbaviť krtka či hrabošov vo vašej záhrade?

Ako sa zbaviť krtka či hrabošov vo vašej záhrade?

Aj vás tohtoročnú sezónu trápil krtko či hraboši na vašej záhrade? A takmer úplne zničili vašu snahu mať udržiavaný trávnik či si vypestovať vlastnú záhradu? Potom im vyhláste vojnu. Práve v tomto článku vám dáme niekoľko tipov na to, ako sa zbaviť krtka či hrabošov pred nasledujúcou pestovateľskou sezónou.

Niekoľko ľudových rád

Na úvod začneme niekoľkými „domácimi tipmi“, ktoré vás nebudú stáť žiadne peniaze. Využijete pri nich to, čo máte vo vašej domácnosti. Otázne je však, ako veľmi budú tieto opatrenia proti krtkom a hrabošom účinné.

  • Ak spozorujete na záhradke krtinec, skúste do neho vliať tekutinu s charakteristickým zápachom. Ľudové rady hovoria napríklad o octe, odvare z cibule či citronáde. Krtko totiž neznáša ostré pachy, a práve tieto výrazné vône ho môžu odlákať z vášho pozemku.
  • Rovnako silný zápach produkujú osviežovače wc, ktoré dokážu odlákať akékoľvek hlodavce. Otázne však ostáva, kde ich umiestniť. či priamo do krtinca, diery, ktorú vyrobili hraboše, alebo kdekoľvek do pôdy.
  • Najjednoduchšou ľudovou radou je vytopenie krtica alebo nory hrabošov. Väčšinou však po vytopení vyjdú títo obyvatelia záhrady von zo svojich zákopov a presunú sa len na iné miesto.

Zvukový odpudzovač

Ako veľmi účinná zbraň sa ukazuje zvukový odpudzovač krtkov a hrabošov. Ten vydáva nízkofrekvenčné vlny, ktoré človek nepočuje, no pre krtkov a hrabošov je značne nepríjemný. Navyše, vyvoláva v nich prirodzené únikové reflexy, ktoré sa spúšťajú pri riziku zasypania ich vyhĺbených chodbičiek. Odpudzovače sú najúčinnejšie, ak sú umiestnené čo najviac k miestu týchto záhradných votrelcov. Dostupné sú prevedenia napájané na batériu, priamo do siete, ale aj mimoriadne praktické solárne alternatívy.

odpudzovac-krtov-p79011

Sieť do lôžka záhrady

Ak aktuálne zakladáte vašu záhradku, potom niet ideálnejší čas, ako myslieť aj na ochranu pred krtkami. Do lôžka záhrady sa môže umiestniť sieť proti krtkom, ktorá je silnou mechanickou prekážkou vytvorenia krtincov.

Top