Ste tu
Domov > Záhrada a exteriéry > Ako sa zbaviť rias v záhradnom jazierku?

Ako sa zbaviť rias v záhradnom jazierku?

Riasy sa nevyhýbajú azda žiadnemu záhradnému či kúpaciemu jazierku. Ak sú prítomné v malom množstve, nepredstavujú žiadne väčšie nebezpečenstvo. Po ich masívnom rozmnožení sa však výrazne znižuje kvalita vody v jazierku a časom dokážu riasy zlikvidovať akýkoľvek ďalší život. Čo spôsobuje rast rias a ako zabezpečiť likvidáciu rias v jazierku?

Medzi stimulátory rastu rias v jazierkach patria tri základné faktory

  • Nadmerné množstvo organických živín podporuje rast rias, a teda negatívne ovplyvňuje kvalitu vody. Za živiny stimulujúce riasy považujeme rozkladajúce sa lístie či časti vodných rastlín, výkaly rýb, nadbytočné krmivo, ale aj prach. Teda vo všeobecnosti ich môžeme kategorizovať ako mechanické nečistoty jazierka.
  • Veľké množstvo slnečného žiarenia je ďalším faktorom ovplyvňujúcim rast rias. Ak je jazierko na priamom slnku s minimom tieňa počas dňa, je doslova odsúdené na premnoženie rias.
  • Nedostatok kyslíka je tretím dôvodom množenia rias. Ak je ho málo, riasy začnú vo veľkom expandovať.

Preventívne opatrenia pred riasami

Prevenciu pred množením rias môžeme opäť rozdeliť do troch bodov, na základe faktorov stimulujúcich rast rias.

Nadmerné množstvo živín, ktoré je jedným zo zdrojov množenia rias, je potrebné odstraňovať. Jednak manuálne prostredníctvom sieťok, ak je jazierko väčšie alebo kúpacie, sú odporúčané už skôr skimmre. Teda zariadenia, ktoré zabezpečuje neustále čistenie hladiny vody od mechanických nečistôt.

Na redukciu slnečného žiarenia je potrebné myslieť už pri výstavbe jazierka, a to voľbou správneho miesta tak, aby bolo čiastočne aj v tieni. Ak ste na to pozabudli, jediným riešením sú vodné rastliny. Ak je jazierko celý deň presvetlené slnkom, aspoň 50% hladiny by mali zakrývať vodné rastliny.

Posledným preventívnym opatrením je zabezpečenie okysličovania vody. Na to existuje viacero spôsobov. Menšie jazierka si postačia s dostatkom vodných rastlín, ideálne je k nim použiť aj jazierkové čerpadlo alebo fontánu. Do väčších jazierok odporúčame už špeciálne systémy na okysličovanie vody.

Likvidácia rias

Ak sa vám nepodarilo zabrániť množeniu rias, je potrebné ich z jazierka čím skôr odstrániť. Na trhu sú dostupné chemické prípravky na planktonické a vláknité riasy, ktoré sa pridávajú priamo do vody. V prípade, že nechcete použiť chémiu, planktonické riasy sa dajú likvidovať aj elektrickými zariadeniami produkujúcimi ultrazvuk.

velda-i-tronic-it35

Top