Ste tu
Domov > Interiér > Staviate vstavanú skriňu? Aké kovania pre ňu zvoliť?

Staviate vstavanú skriňu? Aké kovania pre ňu zvoliť?

Vstavané skrine patria dlhodobo k najpreferovanejším riešeniam úložných priestorov domácností. V prípade, ak ste sa rozhodli pre ich výstavbu bez pomoci špecializovanej firmy, potrebujete nielen šikovné ruky, drevotrieskový materiál, ochranné pracovné pomôcky či chuť na vylepšenie svojho interiéru, ale aj vhodné kovanie. To je totiž prvkom, ktoré spoločne so základnou architektúrou úložného priestoru azda najviac ovplyvňuje funkčnosť danej vstavanej skrine.

Základným kovaním použitým na vstavané skrine sú posuvné systémy. Tie tvorí komplet hneď viacerého príslušenstva určeného na zabezpečenie mobility otvárania. Jedná sa v podstate o koľajnice, po ktorých sa pohybujú kolieska, označované ako vozíky, pevne nainštalované na samotnej konštrukcií dverí. Posuvné systémy na vstavané skrine preto obsahujú horné a dolné vedenie, vozík a odporúča sa aj inštalácia madla so štetinkami s funkciou chrániť materiál skrine pred poškodením.

Uprednostňujte hliníkové kovania s dostatočnou šírkou

Jednotlivé kovania sú dostupné v mnohých materiálových a veľkostných prevedeniach. Čo sa týka materiálov, najčastejšie sa môžete stretnúť s hliníkovými, prípadne oceľovými kovaniami. V prípade posuvných systémov sú z dôvodu dlhšej životnosti a menšej hmotnosti vhodnejšie hliníkové riešenia. Vždy väčšiu záťaž musí uniesť horné vedenie, na ktorom sú dvere zavesené, a preto musí byť širšie. Odporúčame vám voliť kovanie so šírkou približne 68 mm. Na horné koľajnice postačí užšia vodiaca lišta so šírkou cca 48 mm.

Zabúdať nesmiete tiež na kovania zásuviek, ak sú súčasťou vstavanej skrine. Z praktického hľadiska odporúčame také kovania, ktoré zabraňujú úplnému vysunutiu zásuvky. Zároveň také, ktoré chod zásuvky po koľajnici spomalia, čím znížia riziko poškodenia materiálu pri prudšom zatvorení.

Úchytky pre pohodlné zatváranie

I keď sa jedná už len o drobnosť na záver, vynechať nemôžete tiež úchytky na skrine. Ich nainštalovaním na posuvné dvere si zabezpečíte pohodlné otváranie a vyhnete sa odtlačkom rúk na povrchovej úprave materiálu.

Top