Ste tu
Domov > Záhrada a exteriéry > Štiepkovač- všestranný pomocník do vašej záhrady

Štiepkovač- všestranný pomocník do vašej záhrady

Staré konáre, zvyšky rastlín, vetvy po opiľovaní ovocných stromov. To všetko nám na záhradu prináša množstvo prírodného materiálu, ktorý nie vždy dokážeme zužitkovať. Štiepkovače však prinášajú možnosť jeho opätovného využitia, a to ako súčasť kompostu, mulč alebo ako alternatívny zdroj na vykurovanie.

Sú stroje, ktoré dokážu spracovať rôznorodý materiál na určitú požadovanú veľkosť, v závislosti na ďalšom využití. Potrebujete podrviť konáre po zimnom alebo jarnom reze ovocných drevín? Ak máte prístup k dostatočnému množstvu tohto materiálu, je možno vzniknutú štiepku použiť na vykurovanie rodinného domu. Štiepkovačmi však môžete spracovať aj lístie, trávy, zvyšky potravy, nespotrebovanú zeleninu alebo ovocie a zmeniť ich na homogénnu zmes, ktorá prevzdušní a zároveň dodá kvalitu vášmu kompostu.

Na čo sa zamerať pri kúpe štiepkovača?

Ak sa chystáte kupovať štiepkovač, pri výbere sa zamerajte na jeho funkcie. Mal by dokázať spracovať rôznorodé materiály, a to ako suché, tak aj vlhké, a to bez častého upchatia. Ak sa v materiáloch vyskytnú drôty či iné naozaj tvrdé prvky, mal by byť voči nim odolný a nemal by sa nimi poškodiť. Vždy si však treba dávať pozor, aby sa doň tieto materiály nedostali.

Všímajte si, na ako veľké častice dokáže štiepkovač spracovať odpad. Platí, že by častice mali byť čo najmenšie, čím sa najviac zmenší objem odpadu a zároveň sa urýchli jeho hnitie v komposte. Štiepkovače by vám ale mali poskytnúť možnosť nastavenia veľkosti častíc štiepky, keďže nie vždy potrebujete úplne drobnú zmes.

Štiepkovače môžeme na základe spôsobu, akým pracujú rozdeliť, na dva typy – pomalobežné a rýchlobežné. Prvý typ je veľmi tichý, naopak druhý vykazuje väčšiu hlučnosť. To je podmienené najmä rýchlejšími otáčkami. Rýchlobežné sú výkonnejšie a hodia sa skôr do väčších záhrad. Do bežných však bohato postačia tie pomalobežné.

Na slovenskom trhu existuje viacero značiek, ktoré tieto stroje ponúkajú. K rodinnému domu vám bohato stačí menší štiepkovač, ktorý zoženiete už za cenu okolo 200 €. Ten vám však dokáže zoštiepkovať konáre priemerne do maximálneho priemeru 4 cm. Ak chcete štiepkovať väčšie odpady, musíte do kúpy štiepkovača zainvestovať. Drahšie a výkonnejšie zariadenia sú samozrejme spoľahlivejšie a ponúkajú väčšie možnosti ich použitia.

Pridaj komentár

Top