Ste tu
Domov > Záhrada a exteriéry > Takto postupovať pri jesennej údržbe vašej terasy

Takto postupovať pri jesennej údržbe vašej terasy

Posledné dni nám jasne ukazujú, že leto je už za nami. Posedenia na terase sa preto stanú už sporadickejšími, keďže nás z nej vyženú nižšie teploty a veľmi svieži vietor. Namiesto oddychu by ste sa teraz mali zamerať skôr na údržbu vašej drevenej terasy tak, aby vám bezproblémovo slúžila aj nasledujúcu sezónu. V nasledujúcich riadkoch si povieme, ako vykonať jesennú starostlivosť o drevenú terasu.

Dôkladné očistenie plochy

Ako prvé je potrebné na chvíľu vypratať všetko z terasovej plochy. Teda sedenie, gril, kvety, jednoducho akúkoľvek vec. Celá plocha totiž potrebuje ostať voľná. Drevené terasové dosky dôkladne pozametáme od napadaného lístia a iných nečistôt, pričom pozornosť venujeme aj špáram. Aj z nich vyberieme hrubé nečistoty, napríklad pomocou úzkeho dlátka, no tak, aby sme nezarezali do dreva. Čistenie terasy ukončíme kefovaním bočných hrán dosiek a drevených hranolov, ktoré sú znečistené blatom alebo hlinou. Následne terasu vystriekame hadicou, či ideálne vysokotlakovým čističom.

Pozornosť venujeme skrutkám, ktorými sú terasové dosky pripevnené o podklad z drevených hranolov. Tie skrutky, ktoré sú viditeľné povolené, dotiahneme. Následne si pripravíme saponátový roztok a plochu terasy ním umyjeme, čím jej povrch odmastíme.

Napúšťanie a natieranie

Ďalším krokom jesennej údržby terasy je prebrúsenie povrchu brúsnym papierom s jemným zrnom. Okrem plochy prebrúsime aj hrany, tie však ideálne už ručne. Po odstránení prachu drevo ošetríme napúšťadlom, pričom do skrytých škár ho nakvapkáme kvapkátkom s balónikom. Napúšťadlo necháme uschnúť a následne terasu vyhladíme oceľovou vlnou. Takýmto spôsobom ošetrujeme aj ostatné prvky terasy, napríklad plotové dosky na plotení. Až teraz prichádzame ku kroku, ktorý by mnohí robili ako prvú vec – natieraniu. Na terasu volíme najčastejšie lak či farbu na drevo.

Posledným detailom je úprava bezprostredného okolia terasy. Pokiaľ za terasou pokračuje plocha záhrady s hlinou, je ideálne po obvode terasy poukladať ploché kamene. Zabránite tým nadmernému znečisťovaniu terasy od prudších zrážok.

Top