Ste tu
Domov > Záhrada a exteriéry > Ako na údržbu exteriérových roliet?

Ako na údržbu exteriérových roliet?

Ak ste si mysleli, že vonkajšie rolety sú už len prežitkom doby, ste na veľkom omyle. Tento spôsob exteriérového tienenia prešiel renesanciou a opäť sa dostáva do popularity. Zmenou prešli materiály aj samotný dizajn vonkajších roliet, ktoré dnes opäť vídame aj na novostavbách. Na ich výrobu sa zvyčajne používa hliník, zriedkavejšie tkanina so skleným vláknom. Disponujú schopnosťou neprepúšťať teplo a svetlo do interiéru počas leta, v zime zas znižujú úniky tepla smerom von. Rozhodli ste sa pre exteriérové rolety aj vy? V tomto článku vám povieme, ako na ich údržbu.

Riešiť treba len prach a peľ

Exteriérové rolety sú vyrábané z vysoko odolných materiálov, ktoré predurčujú veľmi jednoduchú starostlivosť. Sú odolné voči poveternostným vplyvom, jediným prvkom, s ktorým sa treba vysporiadať je prach, počas jarnej sezóny najmä peľ. Čistenie roliet môžete nechať na odbornú firmu, avšak s ľahkosťou si s ním poradíte aj vy sami.

Hliníkové exteriérové rolety majú aplikovanú špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá čiastočne odpudzuje usadzovanie prachu. Nevyhneme sa mu však úplne. Preto treba rolety z času na čas poutierať, najlepšie vlhkou hubkou alebo utierkou s vyvinutím minimálneho tlaku. Následne roletu druhou, suchou utierkou, vytrieme dosucha, aby na lamelách neostali kropaje.

Pri čistení vonkajších hliníkových roliet sa vyhnite nasledujúcemu:

  • Nepoužívajte žiadne agresívne chemické čistiace prostriedky či prostriedky s obsahom abrazívnych častíc
  • Pri čistení exteriérových roliet nesmie byť použitý tlak. Pri utieraní na ne netlačte, vysokotlakový čistič nepripadá absolútne do úvahy
  • Pri čistení roliet by nemala byť použitá teplota vyššia ako 100 °C

Látkové rolety si vyžadujú viac práce

Na realizáciu exteriérového tienenia sa oveľa sporadickejšie ako hliníkové rolety využívajú tie textilné. I keď obsahujú sklené vlákno a povrchovú úpravu s potiahnutím PVC, predsa len sú väčším lapačom prachu. A toho sa z nich zbavíte ťažšie. Pri čistení takýchto roliet najskôr použite kefku s čo najjemnejšími štetinami a následne roletu prejdite vlhkou handričkou.

Autor: Špecialista na tienenie Louver.cz

Top