Ste tu
Domov > Stavba a stavebníctvo > Uhniezdili sa plesne a huby aj vo vašom bývaní? Okamžite sa ich zbavte

Uhniezdili sa plesne a huby aj vo vašom bývaní? Okamžite sa ich zbavte

Huby a plesne sa veľmi ľahko objavia v každom bývaní. Prostredie, ktoré je ideálne na život ľudí je totiž ideálnym aj na ich fungovanie. A to teplota okolo 20°C a vzdušná vlhkosť na úrovni okolo 60%. Inak nie sú absolútne náročné a dokážu existovať prakticky všade, a to aj na miestach bez prístupu svetla. Ak prítomnosť húb a plesní zbadáte aj vo vašom bývaní, pristupujte k nim nielen ako k estetickému problému, ale aj vážnemu ohrozeniu vášho zdravia.

K rozvoju plesní môže prispieť aj izolácia.

V dnešnej dobe sú tepelné izolácie domov čím ďalej tým kvalitnejšie. Avšak, občas je to kontraproduktívne. Kvôli nim sa totiž zvyšuje vlhkosť vzduchu, a to vytvára hnaciu silu pre množenie sa spór týchto mikroorganizmov. Aj preto by mala ísť nadbytočná para zo zatepleného domu ihneď preč. Nezabúdajte preto na časté vetranie, alebo v bývaní použite prírodné materiály so schopnosťou čiastočného zadržiavania vody.

Plesne však môžu vznikať aj v studených stavebných prvkoch, kde sa stretá studený a teplý vzduch a dochádza ku kondenzácií vody. Preto je pleseň doménou nielen zateplených domov, ale naopak aj domov s nedostatočnou izoláciou. Tento problém sa musí riešiť, inak povrchové odstránenie plesní nebude mať žiaden zmysel.

Postupy na odstránenie plesní a húb

Už dávno neplatí, že plesne treba zo steny zoškriabať. Tým by ste mohli ešte podporiť ich ďalšie rozšírenie a zároveň ich vdýchnuť, čo je nebezpečné pre vaše zdravie. Aj preto sa uprednostňuje vlhké odstránenie agresívnymi chemickými látkami bežne dostupnými v drogériách. Tie lokálne nastriekajte na stenu či iný povrch s prítomnosťou plesne a nechajte pôsobiť. Ak prípravok pleseň úplne nezničil, aplikáciu opakujte, až sa vám zdá, že ste sa plesne zbavili. Až následne môžete omietku alebo náter zoškriabať a nahradiť novou, pokiaľ sa chcete lokálneho ložiska plesní zbaviť úplne.

Zamerajte sa na účinnú prevenciu

Okrem vyššie uvedených problémov s izoláciou domu môžete vzniku plesní zabrániť aj istými preventívnymi opatreniami:

  • Udržujte stálu teplotu v celom interiéri a vykurujte vždy všetky miestnosti približne na rovnakú úroveň
  • Dodržiavajte zásady správneho a pravidelného vetrania
  • Bielizeň sa snažte sušiť vonku. Ak to nie je možné, po sušení priestory dostatočne vyvetrajte
  • Nábytok nikdy neumiestňujte priamo ku stene, ale nechávajte medzi nimi voľný priestor aspoň 10 cm
  • Vodu v kúpeľni na kachličkách po sprchovaní vždy utrite handričkou a nenechávajte ich vyschnúť samovoľne

Pridaj komentár

Top