Ste tu
Domov > Interiér > Umývačka riadu potrebuje starostlivosť: Takto vám bude slúžiť dlhšie

Umývačka riadu potrebuje starostlivosť: Takto vám bude slúžiť dlhšie

Umývačky riadu si zaslúžene našli cestu nielen do väčších stravovacích zariadení, ale aj do bežných domácností. A to vďaka pomerne priaznivým cenám a modelom, ktoré sa zmestia do takmer každej kuchyne. Za odvedenú prácu však vyžadujú správne užívanie a dostatočnú starostlivosť.

Ukladanie riadu je hotová veda

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či ukladáte riad do umývačky správne? Horný kôš je primárne určený na krehké druhy riadu, ako je cenný porcelán či poháre. Do spodnej časti zase ukladajte príbory, hrnce či plechy. Dobré je držať sa pravidla, že sa rovnaké druhy riadu ukladajú vedľa seba. Takým spôsobom eliminujete chaos a čo je dôležité – ušetríte tak miesto.

Filtre na vodu sú základ

Tvrdá voda je problémom vo väčšine domácností a jej hlavným pôsobiskom sú práve spotrebiče, v ktorých sa uchováva alebo ktorými prechádza teplá voda. Vodný kameň, ktorý tvrdá voda spôsobuje, dokáže umývačku riadu poriadne potrápiť, znížiť jej životnosť a zároveň zvýšiť odber energie. Riešením sú napríklad filtre na vodu, vďaka ktorým sa mení zloženie vody a umývačka nie je tak zaťažená.

Keď umývačka zapácha

Nepríjemný zápach valiaci sa pri otvorení z umývačky riadu je znamením, že sa v odtokovej sieťke zachytili hnijúce zbytky jedla. Takýmto nepríjemnostiam sa však dá ľahko zabrániť. Stačí, keď budete z riadu poctivo odstraňovať zbytky jedla. Oplachovať ho ale nemusíte.

Na pravidelnej báze tiež kontrolujte stav filtrov a v prípade potreby ich prepláchnite. Raz za čas tiež môžete preventívne pustiť umývačku na prázdno, samozrejme s pridaným čističom na umývačky, ktorý kúpite v hocijakej drogérii. Ak chcete, aby z umývačky radšej sálala vôňa, môžete siahnuť po špeciálnych osviežovačoch vzduchu, z ktorých sa bude esencia uvoľňovať postupne.

Foto: Bigstockphoto

Top