Ste tu
Domov > Inšpirácie a tipy > Vhodné bývanie pre alergikov: Svoje spraví aj správny vysávač

Vhodné bývanie pre alergikov: Svoje spraví aj správny vysávač

V dome či byte, kde žije alergik, by malo byť čo najmenej prachu, roztočov a ďalších alergénov. Práve s tým dokáže pomôcť napríklad aj kvalitný vysávač. Ako si zariadiť bývanie, v ktorom bude mať aj alergik pohodový život?

Už pri zariaďovaní domácnosti, v ktorej bude bývať osoba s alergiou, by ste to mali brať v úvahu. Ak je to možné, vyhnite sa kobercom a namiesto nich radšej voľte tvrdé podlahy s antistatickým povrchom, ktorý nebude priťahovať prach. Uvážene by ste mali vyberať aj bytový textil. Veľkým lapačom prachu sú najmä závesy, ktoré sa až tak často nečistia a väčšinou sa perú pri väčšom upratovaní.

Špeciálnu kapitolu tiež tvoria matrace a všetko spojené s posteľou. V nej trávime množstvo času a nachádza sa v nej tiež najviac roztočov. Preto voľte vankúše, prikrývky aj matrace vhodné pre alergikov. V detských izbách alergikov by malo byť čo najmenej plyšákov a textilných dekorácií, ktoré sa neperú.

Základom je pravidelné upratovanie

Nikdy sa nám nepodarí upratať tak dokonalo, aby sme sa úplne zbavili prachu a roztočov. Ak však k tomu pristúpite zodpovedne, môže byť výsledok viac než dobrý a alergikom sa bude o čosi ľahšie dýchať. Či už máte v byte podlahy alebo koberce, potrebujete vysávač. Z klasických vysávačov je pre alergikov najvhodnejší vysávač s HEPA filtrom.

Výborným riešením, ktoré je vhodné predovšetkým pre alergikov, je centrálny vysávač. Aj klasický vysávač pre alergikov nasatý vzduch a spolu s ním aj časť alergénov vracia späť do okolitého prostredia. V prípade centrálneho vysávača sa tento vzduch však odvádza priamo do vonkajšieho priestoru. Takisto nevíri vzduch, a tým nezaťažuje celkové prostredie v miestnosti. Centrálny vysávač tak znamená nielen zdravšie prostredie pre alergikov, ale zároveň aj menšiu námahu pri upratovaní.

vysav

Top