Ste tu
Domov > Záhrada a exteriéry > Viete, ako správne čistiť postrekovač?

Viete, ako správne čistiť postrekovač?

Starostlivosť o ovocie a zeleninu si vyžaduje aj občasné postreky chemickými látkami. Na tento účel vo svojej záhradke pravdepodobne používate postrekovač. Avšak, aj oň sa treba starať tak, aby vám mohol slúžiť naďalej a vydržal vám roky. Prečítajte si pár jednoduchých pravidiel, ako dokonale vyčistiť postrekovač.

Riaďte sa návodom uvedeným pri postreku

Pri každom použití chemického postreku by sme si mali prečítať návod na etikete. Môže obsahovať tiež tipy, ako zbytky roztoku neutralizovať. Ak etiketa nezostala zachovaná, postupujeme podľa nasledujúceho univerzálneho návodu.

Vyprázdnenie zásobníka a vypláchnutie postrekovača

Ešte raz skontrolujte, že je celkom vyprázdnený zásobník. Pre istotu smerujte trysku postrekovača do bezpečného priestoru mimo trávnik, zeleninový záhon či stromové porasty. Následne prvýkrát zľahka prepláchneme celý postrekovač horúcou vodou. Potom dôkladnejšie vymyjeme nádrž. Naplníme ju zhruba do polovice horúcou vodou a poriadne nádržou zatrepeme. Musíme ju otáčať v rukách tak, aby sa vodou pokryli naozaj celej steny. Vody sa následne bezpečne zbavíme.

Vypláchnutie roztokom na báze amoniaku

Teraz prichádza kľúčový bod vymývania – je potrebné si opatriť alebo vyrobiť čistič na báze amoniaku. Kúpené sú dobré, ale bývajú menej silné. Ak sa rozhodnete čistič si sami vyrobiť, dajte cca 50 g amoniaku do 5 litrov vody. Teraz cca 10x pripraveným roztokom postrekovač prepláchneme. Poslednú várku necháme v postrekovači – nevystrekuje sa von a nechá sa 6 hodín pôsobiť. Potom vodu odstránime a vypláchneme niekoľkokrát horúcou vodou. Ak vidíme, že v nádrži ostali usadeniny, celý postup zopakujeme.

Dokonalé vyschnutie a uskladnenie

Postrekovač necháme dokonale vyschnúť, pričom nádrž nikdy neuzatvárame. Po vyschnutí môžeme postrekovač uskladniť, ideálne na suché a neprašné miesto.

Pridaj komentár

Top