Ste tu
Domov > Reality a financovanie bývania > Vlastný byt alebo prenájom?

Vlastný byt alebo prenájom?

Hľadáte si nové bývanie alebo len potrebujete vyriešiť otázku dočasného ubytovania vo forme prenájmu? Kúpa bytu predstavuje jedno z najdôležitejších rozhodnutí vo vašom živote, preto jej predchádza zváženie množstva faktorov.

Kedy kupovať byt a kedy si zvoliť prenájom?

Je váš život plný veľkých zmien? Plánujete sa presťahovať alebo ešte neviete, či sa chcete usadiť a založiť si rodinu? V takomto prípade je pre vás najvhodnejší podnájom.

V opačnom prípade je lepšou alternatívou rozmýšľať nad vlastným bývaním, ktoré vám zabezpečí pocit istoty.

Vlastniť byt alebo nejakú nehnuteľnosť je sen každého z nás. Ale najmä pre mladých ľudí je v dnešnej dobe ťažké nájsť si prvé vlastné bývanie. Asi najväčším kritériom pri rozhodovaní je finančná situácia.

Mladí ľudia často volia prenájom bytu na základe finančného hľadiska. Môže sa zdať, že ide o lacnejšiu voľbu, ale nie je to vždy tak. Správne nastavené splátky pri hypotéke môžu byť oveľa nižšie ako napríklad nájom bytu v Bratislave.

Výhody kúpy bytu

Vlastný byt je nielen investíciou do budúcnosti, ale zabezpečuje aj kontrolu nad financiami. Nedôjde ku zvýšeniu nájmu a tiež sa vyhnete nečakaným návštevám prenajímateľa. Navyše si môžete byt zariadiť podľa vašich predstáv a nikto vám do toho nebude vstupovať.

kitchen-351094_960_720

Ako postupovať pri výbere bytu

Rozhodli ste sa kúpiť byt? Máte jasno v tom koľko izieb by mal obsahovať? Jedným z ďalších rozhodujúcich faktorov je lokalita, ktorá úzko súvisí hlavne s vaším finančným rozpočtom, a ovplyvňujú ju hlavne pracovné príležitosti, dostupnosť škôl alebo možnosti trávenia voľného času.

Musíte mať aspoň ako takú predstavu o tom, kde chcete, aby sa nachádzal váš budúci byt. Bratislava má niekoľko oblastí, medzi ktorými si určite každý nájde to svoje. Ak niekto uprednostňuje bývanie v centre, môže si hľadať byt v Starom meste, no musí počítať s vyššou cenou. Pre tých, ktorí netúžia po ruchu mesta, sa môžu obzerať po nehnuteľnosti v Ružinove alebo v Karlovej Vsi. Byty sú tu zväčša lacnejšie ako v centre.

Okrem toho si musíte zadefinovať nasledujúce kritéria:

  • Orientácia podľa svetových strán – ide o zásadný faktor, ktorý ovplyvní svetlosť v byte. Slnečné svetlo je dôležité v miestnostiach, kde trávite mnoho času.
  • Dostupnosť – nevýhody bývania mimo mesta sa väčšinou prejavia s príchodom detí, keď bude potrebné rozvážať ich do školy alebo na záujmové krúžky či tréningy a z vás sa stanú “taxikári”.
  • Aktivity vo voľnom čase – patríte k mestským typom a neviete si predstaviť život bez nočného života alebo kultúry? V tom prípade by vás dedinský život zrejme nenaplnil.
  • Iné faktory – poschodie, výťah, byt s loggiou alebo bez, parkovanie, pivnica – všetky tieto veci treba vziať do úvahy.
Top