Ste tu
Domov > Stavba a stavebníctvo > Vyberáte kozub? Všímajte si aj tieto technické záležitosti

Vyberáte kozub? Všímajte si aj tieto technické záležitosti

V ponukách predajní dnes nájdete obrovské množstvo druhov kozubov líšiace sa dizajnom, technológiami i parametrami. Keďže nejde o nepatrnú investíciu, mali by ste vyberať skutočne obozretne. Čo si teda treba všímať, ak chcete kvalitný kozub slúžiaci dlhú dobu?

Výkon

Azda najviac skloňovaným parametrom týkajúci sa kozubov je ich výkon. V podstate platí pravidlo, že čím vyšší je výkon, tým viac dreva musíte priložiť. Pri kozubových vložkách sa udáva tzv. nominálny výkon. Ide o priemerný výkon, ktorý sa získa z nominálnej dávky v priebehu jednej hodiny horenia. Každý kvalitný kozub má nominálny výkon stanovený od výrobcu. Pri výbere dbajte na to, aby ste siahli po kozubovej vložke s výkonom, ktorý čo najlepšie zodpovedá tepelným potrebám vášho domu. Vhodným riešením je obrátiť sa na odborníka, ten dokáže podľa projektu určiť tepelné straty domu a spolu s tým aj potrený výkon kozubu.

Účinnosť

Za účinnosťou sa môžu skrývať dve informácie. Najčastejšie ňou výrobcovia udávajú účinnosť spaľovania. To znamená schopnosť kozubu zmeniť palivo na teplo s tým, že nevyužitý zostatok bude čo najmenší. Tou ďalšou možnosťou je tepelná účinnosť vyjadrujúca schopnosť vložky odovzdať teplo do interiéru bez toho aby ho príliš veľa unikalo komínom. Vysoká účinnosť spaľovanie nemusí výlučne znamenať aj vysokú tepelnú účinnosť.

Dizajn

Vzhľad by pri výbere kozubovej vložky síce nemal byť jediným faktorom, no určite ho netreba prehliadať. Dizajn môže aj nepriamo vplývať na celkové fungovanie a obsluhu krbu. Objemné vložky s veľkým zasklením sa napríklad spájajú s vyšším výkonom, zároveň s tým aj väčším množstvom dreva i práce. Navyše je vždy dobré vybrať si taký kozub, ktorý sa hodí do vášho interiéru.

Foto: Bigstockphoto

Top