Ste tu
Domov > Reality a financovanie bývania > Základné zásady komunikácie s realitným maklérom

Základné zásady komunikácie s realitným maklérom

Ak ste sa pri predaji alebo kúpe nehnuteľnosti rozhodli osloviť realitnú kanceláriu, obyčajne je vám pridelený pracovník, teda realitný maklér, ktorý zabezpečí sprostredkovanie predaja alebo hľadanie toho pravého bývania. Medzi maklérom a jeho klientom by mal vzniknúť dôverný vzťah umožňujúci otvorenú komunikáciu, pretože len tak dokáže poskytnúť službu na najvyššej úrovni.

S realitným maklérom udržujte príjemný vzťah

Realitný maklér je profesia ako každá iná, preto sa k nemu správajte vždy slušne, úctivo a z jeho práce si nerobte žiadne posmešky. Ak sa maklér cíti vo vašej prítomnosti príjemne, je väčšia šanca, že sa do práce pre vás zanieti, z čoho môžete profitovať v konečnom dôsledku len vy. Bude sa snažiť predať nehnuteľnosť čo najrýchlejšie alebo spoločne s vami hľadať dom či byt spĺňajúci vaše požiadavky. Maklér vám môže kvôli tomu aj často volávať či písať maily, no túto komunikáciu nikdy neignorujte, pretože tým len zbytočne brzdíte jeho prácu.

Maklér musí vedieť o všetkom

Na Slovensku to funguje väčšinou tak, že klientom realitného makléra je predávajúci. Každý predávajúci by preto mal maklérovi predostrieť jasný stav nehnuteľnosti aj so všetkými detailmi. Ak by ste mu nepovedali závažnú vec týkajúcu sa technického stavu alebo právnej stránky bytu, po prevalení týchto zamlčaných okolností sa môžete dostať do zbytočných problémov alebo pre vás trápnych situácií. Maklér vie, ako prípadné problémy vysvetliť vhodnou formou kupujúcemu alebo prispieť ich vyriešeniu. Pri komunikácií s maklérom buďte teda čo najviac otvorený a nebojte sa mu povedať všetko, čo sa týka predávanej nehnuteľnosti.

Nebojte sa malých experimentov, ktoré pre vás pripravil realiťák

Z pohľadu kupujúceho je realitná kancelária nielen sprostredkovateľom, ale často aj radcom pri hľadaní bývania. Ešte pred jeho začatím však jasne povedzte, čo v skutočnosti hľadáte a aké sú vaše finančné možnosti. Realitný maklér sa bude určite snažiť ich čo najviac zohľadňovať, no nie vždy je to možné. Ak vás teda zavolá na obhliadku nehnuteľnosti, ktorá nezapadá presne do vašich predstáv, nemali by ste to odmietnuť. Realitný maklér má dostatočné skúsenosti, a keď sa vám rozhodol niečo ukázať, vie, že by vás nehnuteľnosť mohla zaujať. V opačnom prípade aspoň získate väčší prehľad o možnostiach bývania vo vašej lokalite a ďalšie predstavy o tom, ako by to malo, resp. nemalo vyzerať u vás doma. Po každej obhliadke mu povedzte vaše skutočné dojmy, pretože tie sú dôležité pre jeho ďalšiu prácu a hľadanie iného objektu vášho záujmu.

Práca realitného makléra je pre vás často životne dôležitá. Pomáha vám totiž azda pri najväčšej investícií vo vašom živote. Prispejte aj vy k vytvoreniu dobrých vzájomných vzťahov, pretože len tak môžete získať človeka, ktorý bude pri otázke týkajúcej sa vašej budúcnosti stáť vždy na vašej strane.

Pridaj komentár

Top