Ste tu
Domov > Interiér > Zdravý spánok nadovšetko

Zdravý spánok nadovšetko

Každý z nás predsa vie, že jednou z vecí, ktoré potrebujeme na každodennú výkonnosť, ako aj telesnú odolnosť, je zdravý spánok. Ten si môžeme zabezpečiť jednak dodržiavaním jeho adekvátnej dĺžky, či prípadnej pravidelnosti, lež obrovsky podiel na tom má aj samotná posteľ. Dnes už dávno vieme, že to nie je len o jej tvare, resp. prípadných výrobných materiálov, ale veľkú pozornosť treba venovať najmä výberu toho správneho matraca, či iných potrebných komponentov.

K tým hlavným patria najmä matrace a rošty, ktoré tvoria základnú kostru spacej časti každej postele. Matrace, ktoré predstavujú najpriamejší kontakt s telom človeka, môžeme rozdeliť do viacerých kategórií. Ide najmú o penové a pružinové matrace. Pri ich výbere sa treba riadiť najmä stavbou nášho tela, ako aj polohou, ktorú pri spaní viac obľubujeme. Pokiaľ sme mladší dynamickí ľudia a preferujeme spánok na boku, tak sa nám viac oplatí investovať do pružinového matraca.

Naopak, ak spadáme skôr už do tej staršej kategórie a naše telá si potrebujú na posteli najmä poriadne oddýchnuť, či je pre nás dôležitá pevná a istá fixácia tela, tak je lepšou voľbou práve penový matrac. Pri nich si môžeme zvoliť aj viaceré podporné materiály, ako aj vybrať medzi viacerými hrúbkami, či prípadnou tvrdosťou matracu. Túto funkciu ešte viac dotvárajú samotné rošty, ktorý majú práve za úlohu to, aby použitý matrac správne pružil, či péroval a nášmu spánku tak dodal požadovaný komfort.

rošt

Ak už je reč o spoľahlivosti a funkčnosti samotného matracu, tak by sme mali brať na zreteľ určite aj jeho údržbu, či čistotu. V tomto smere, by nám mohli byť užitočnými pomocníkmi také chrániče a poťahy na matrace. Tie nám zabezpečia, aby sa náš matrac vyhol znečisteniu, či prípadnému poškodeniu. Zároveň, dávajú vyniknúť viacerým zabudovaným prvkom, či technológiám, ktorými tieto matrace disponujú. Vďaka tomu, môže byť každá posteľ už naozaj dokonalým nástrojom na zdravý spánok.

Top