Kvalitný spánok je pre deti dôležitý

0
297

Prečítajte si 6 tipov, ako deťom poskytnúť ideálne podmienky pre kvalitný spánok.

1. Prvé prejavy únavy u detí

Všímajte si prvé prejavy únavy a uložte vaše dieťatko k spánku včas. Medzi prvé prejavy patrí šúchanie očí, často aj prehrabávanie vláskov a ťahanie za uši. Tieto príznaky únavy sú zamieňané s dojmom, že sa dieťa nudí. Snažíme sa ho teda zabaviť a znovu ho ďalšími podnetmi prebúdzame. Premeškáme tak ideálnu príležitosť k tomu, ho uložiť do postieľky a ľahko uspať.

 

2. Ideálne miesto pre spánok

Urobte z postieľky bezpečný raj pre dieťa
Urobte z postieľky bezpečný raj pre dieťa

Pre rýchlejšie zaspávanie je odporúčaná teplota v miestnosti nižšia ako v celom byte. Miestnosť by mala byť tmavá. Je teda vhodné zatemniť okná závesmi proti prenikaniu svetla z pouličného osvetlenia. Názory na úroveň hluku sa rôznia. Prevláda názor, že je vhodná určitá miera hluku, aby potom dieťa nezobudil každý zvuk z okolia. Niektoré dojčatá majú dokonca problém v úplnom tichu zaspať a v okamihu, kedy im pustíte zvuk bieleho šumu, tak okamžite zaspávajú. Na internete nájdete mnoho nahrávok zvuku fénu, vysávača, ktoré často fungujú až magicky a zaberú prakticky okamžite.

  1. Urobte z postieľky bezpečný raj pre dieťa

Pre správny vývoj malých detí je dôležitý výber detského matraca. V žiadnom prípade nie je vhodný mäkký matrac a matrac z pamäťovej peny. Dieťa potrebuje pevnú oporu tela. Vhodné sú matrace zo studenej peny a hybridných pien. Poloha na chrbte u bábätiek znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa. Mnoho bábätiek však lepšie zaspáva na boku. Preto odporúčame vždy používať monitor dychu. Matrac pre bábätko vyberajte starostlivo a zamerajte sa aj na pratelnosť poťahu a možnosť použitia s monitorom dychu.

4. Vytvorte spací rituál

Jeden z najdôležitejších návykov pre rýchlejšie zaspávanie je pravidelnosť. Vytvorte preto dieťa spací rituál. Tento rituál by mal byť zložený z 2-3 aktivít, ktoré budete každý večer opakovať. U tých najmenších to býva kúpanie, následná masáž a kŕmenie. U starších pribúda čítanie rozprávky. Ak vaše bábätko nemá napríklad kúpanie rado, nezahŕňajte ho do spacieho rituálu a kúpte inokedy počas dňa. Po správnom nastavení rituálu bude zaspávanie pre vaše dieťa oveľa ľahšie.

5. Ak ešte nie je čas spánku, skúste dieťa nenechať zaspať

Podľa niektorých štúdií dieťa rýchlejšie zaspáva a lepšie spí, ak je do postieľky uložené bdelé. Ak dieťa zaspí skôr, než pravidelne chodí spať, napríklad pri rozprávke, a prenesieme ho do postieľky, jeho spánok často nie je tak výdatný a spí kratšiu dobu.

6. Ideálne je, keď dieťa dokáže zaspať samo

Ideálne je, keď dieťa dokáže zaspať samo

Obzvlášť s prvým bábätkom podliehame pokušeniu urobiť všetko pre to, aby dieťa zaspalo. Na niektoré platí húpanie, na iné jazda v aute. Môže sa však stať, že bábätko inak nebude chcieť zaspať. Snažte sa teda o to, aby dieťa zaspalo samo. Časom spoznáte, ktorý nočný plač značí bolesti bruška a ktorý iba vyžaduje dlhé zaspávanie v náruči, z ktorého si po pár týždňoch odrovnáte chrbát.

Rada na záver

Dôležité je skúšať, čo vášmu dieťaťu vyhovuje. Každý sme originál a možno práve vy máte doma spáča, ktorý rýchlejšie zaspí za iných okolností než väčšina. Berte aj ohľad na seba a nastavte taký režim, ktorý zvládnete dodržiavať dlhodobo. Hodinové uspanie v náruči s pribúdajúcou váhou bábätka dlhodobo zvládnuť naozaj nejde.