5 benefitov púpavového medu pre vaše zdravie

0
106
5 benefitov púpavového medu pre vaše zdravie

Hoci sa púpava často považuje len za nežiaducu burinu v trávniku, už po stáročia sa používa v mnohých formách v tradičnej medicíne. Hoci najbežnejším druhom je Taraxacum officinale, existuje mnoho ďalších druhov púpavy. Listy, korene a kvety často nájdete aj v bylinných čajoch a doplnkoch stravy, kde sa používajú ako prírodný prostriedok na podporu regulácie hladiny cukru v krvi a na posilnenie zdravia pokožky, pečene a srdca. Púpavový med je jednou zo skvelých alternatív ako svojmu telu môžete dodať množstvo zdraviu prospešných látok.

1. Púpava je vysoko výživná

Púpava je od koreňa až po kvet veľmi výživná rastlina plná vitamínov, minerálov a vlákniny. Púpava sa môže konzumovať varená alebo surová a je vynikajúcim zdrojom vitamínov A, C a K. Obsahuje aj vitamín E, kyselinu listovú a malé množstvo ďalších vitamínov skupiny B.

Navyše púpava poskytuje značné množstvo viacerých minerálnych látok vrátane železa, vápnika, horčíka a draslíka. Koreň púpavy je bohatý na sacharid inulín, druh rozpustnej vlákniny, ktorá sa nachádza v rastlinách a podporuje rast a udržiavanie zdravých črevných baktérií v tráviacom trakte. Koreň púpavy sa často suší a pripravuje sa z neho čaj, ale môžete ho jesť aj vcelku. Púpavový med môže byť užitočný aj pre vašich štvornohých miláčikov. Môžete mu ním napríklad obohdatiť granule pre psov.

2. Obsahuje silné antioxidanty

Púpava je plná silných antioxidantov, čo môže vysvetľovať mnohé jej liečivé vlastnosti.

Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály – molekuly, ktoré sú produktom normálneho metabolizmu, ale ak je ich hladina v tele príliš vysoká, prispievajú k riziku chronických ochorení. Antioxidanty sú preto veľmi dôležité pre udržanie zdravia vášho tela. Púpava obsahuje vysoké množstvo antioxidantu beta karoténu, ktorý môže chrániť pred poškodením buniek a oxidačným stresom. Púpavový med je bohatý aj na ďalší typ antioxidantov nazývaných polyfenoly, ktoré sa nachádzajú najmä v kvetoch, ale vyskytujú sa aj v koreňoch, listoch a stonkách.

3. Môže pomôcť v boji proti zápalu

Púpava môže zmierňovať zápaly vďaka určitým zlúčeninám, ako sú polyfenoly. Zápal je normálnou reakciou imunitného systému na poranenie alebo infekciu. Dlhodobý zápal však môže viesť k trvalému poškodeniu tkanív a DNA vášho tela. Niektoré štúdie zaznamenali výrazné zníženie markerov zápalu v bunkách ošetrených zlúčeninami získanými z púpavy.

Jedna štúdia na myšiach so zápalovým ochorením pľúc ukázala výrazné zníženie pľúcneho zápalu u tých, ktoré dostávali púpavu. Napriek tomu je však potrebný výskum na ľuďoch.

“Pridajte si púpavový med do čaju”

4. Môže znížiť hladinu cholesterolu a triglyceridov

Niektoré zlúčeniny v púpave môžu znižovať hladinu triglyceridov a cholesterolu, ktoré sú kľúčovými rizikovými faktormi srdcových ochorení. V jednej štúdii extrakt z listov a koreňov púpavy znížil hromadenie triglyceridov v tukových bunkách.

5. Môže podporovať zdravé kosti

O vplyve púpavy na zdravie kostí bolo vykonaných len veľmi málo výskumov, hoci niektoré jej jednotlivé živiny prispievajú k udržaniu silných a zdravých kostí. Púpava je dobrým zdrojom vápnika a vitamínu K, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v zdraví kostí. Jedna malá štúdia spojila zvýšený príjem zelenej listovej zeleniny bohatej na vitamín K so znížením hladiny osteokalcínu, bielkoviny, ktorá sa nachádza v kostiach, v krvi.

Je púpava vhodná pre deti?

Ako sme už spomínali vyššie púpava je známa svojimi povzbudzujúcimi, detoxikačnými a močopudnými vlastnosťami a používa sa na odstraňovanie toxínov z tela močom a potom, ako aj na reguláciu vylučovania hormónov v tele. Rovnako ako pre vás aj pre vaše deti je jej konzumácia bezpečná a zdraviu prospešná. Výnimkou sú len deti s alergiami či špecifickými intoleranciami. V tomto prípade odporúčame sa vždy poradiť s lekárom. Ak vaše dieťa najbližšie nachladne skúste mu čaj osladiť púpavovým medom. Určite tým nič nepokazíte práve naopak možete tým len pomôcť zmierniť priebeh choroby. Nefunguje na psychiku tak zázračne ako hračky pre dievčatá či chlapcov no jeho zdravotné účinky mu nemožno odoprieť.