Ako chrániť nábytok z teakového dreva pred starnutím

0
264
Ako chrániť nábytok z teakového dreva pred starnutím

Uvažujete nad kúpou záhradného nábytku? Jednoznačne najlepšou voľbou je nábytok z teakového dreva. Tento nábytok je určený pre každého, kto túži po spojení luxusného vzhľadu a jedinečných vlastností. Teakový záhradný nábytok je presne taký – jedinečný a esteticky dokonalý. Nábytok z teaku vám pri správnej ochrane a údržbe vydrží dlhé roky.

Zoznámte sa s jedničkou medzi záhradným nábytkom

Teakové drevo je pôvodom z Indonézie. Stromy, z ktorých sa ťaží dorastajú do výšky 40 metrov. Z teakového dreva sa vyrába predovšetkým exteriérový záhradný nábytok. Prečo je teakové drevo preferované výrobcami záhradného nábytku? Je to kvôli jeho vlastnostiam, ktoré ho priam predurčujú byť jedničkou na trhu.

Ušľachtilé a odolné drevo

Záhradné stoly, stoličky, lavičky, pohovky alebo závesné hojdacie kreslá z teaku pôsobia robustne, pevne a ušľachtilo. Farba tohto dreva je hnedá s medovými odleskami, pôsobením UV žiarenia získava sivú patinu. Teakové drevo je veľmi pevné a odolné voči výkyvom počasia. Jeho výhodou je, že ho dokonca ani počas zimy nemusíte schovávať do vnútra, stačí ho prekryť ochrannou plachtou. Záhradnému nábytku z teaku nerobia problém nízke a ani vysoké teploty, dážď, sneh či vietor.

Hmyz a škodce nemajú šancu

Vďaka vysokému obsahu olejov a živice nechutí teakové drevo škodcom, neláka žiadny hmyz. Ani po rokoch sa neurobí na teakovom dreve pleseň, nevznikajú na ňom pukliny a nepráchnivie. Záhradné stoly z dreva je často potrebné chrániť obrusom pri stolovaní. U teakového nábytku sa nemusíte báť malých nehôd. Pri takomto znečistení stačí povrch pretrieť mydlovou vodou a nechať vysušiť.

Chráňte teakový nábytok pred starnutím

Teakový nábytok nemusíte nijak špeciálne ošetrovať. Ak zopár mesiacov či rokov zabudnete na jeho naolejovanie, nič sa nestane. K jedinej zmene príde vo farebnom odtieni, ktorý môže prejsť do sivo-striebornej farby. Táto zmena sa deje pod vplyvom UV žiarenia a vlhkosti. Teakové drevo však nezmení svoje vlastnosti. V prípade, že chcete predísť zmene farby, pred letnou sezónou ošetrite drevo teakovým olejom. Prvým krokom je však obrúsenie povrchu brúsnym papierom a očistenie drobných pilín vlhkou handričkou. Drevo nechajte preschnúť. Nikdy nenanášajte na drevo viac ako jednu vrstvu oleja. Príliš veľa oleja môže drevo zapariť a vyvolať plesnivenie. Po nanesení oleja na kompletnú plochu dreva, nechajte nábytok vyschnúť 24 hodín. Niekedy sa môžete stretnúť s teakovým nábytkom, ktorý je vyrobený z recyklovaného teaku. Aj recyklovaný teak má rovnaké vlastnosti ako klasický. Iný je len postup pri jeho ošetrení. Nemôžete ho brúsiť papierom, ale jemne ho vyčistite tlakovým čističom pri dodržaní väčšej vzdialenosti s najmenším tlakom. Na vyčistený povrch naneste olej, ktorý je potrebné nechať schnúť minimálne dva dni.