Ako vybrať dobrý tábor pre vaše dieťa?

0
40
Ako vybrať dobrý tábor pre vaše dieťa?

Vzali ste si na mušku tábory pre deti a prechádzate jednu ponuku za druhou? Chceli by ste vybrať ten najlepší tábor pre vaše dieťa a nie ste si istý, kde v jeho výbere začať a podľa čoho sa rozhodnúť? V prvom rade je dôležité brať do úvahy dieťa samotné. Aký je on, čo ho baví alebo to, akú má povahu. Ten najlepší tábor pre deti vašej kamarátky môže byť totiž týždennou nočnou morou pre to vaše. A presne o tomto bude tento článok.

Deti sú totiž rôzne. Kým pre jedného bude týždeň naplnený horskými dobrodružstvami, kde bude dobrá turistická obuv základom pre prežitie, tým najlepším letným zážitkom, na ktorý bude spomínať celý nasledujúci rok, pre iné dieťa by to bolo čisté šialenstvo a po dvoch dňoch by nemal ďaleko k panickým záchvatom. Alebo kým sú nejakí chlapci od malička hotoví stavitelia a údržbári a najväčšiu radosť majú z toho, keď im pod rukami vzniká plávajúca podlaha či pomáhajú s obkladaním kúpeľne, druhí si radšej držia od hasáku či krížového skrutkovaču dostačujúci odstup.

Krok č. 1. – táborová diagnostika dieťaťa

Nie ste si istý, čo presne si pod táborovou diagnostikou dieťaťa predstaviť? Nemajte obavy, nemusíte vaše dieťa scanovať ultrašpeciálnym zariadením ani ho netreba poslať do diagnostického centra táborníkov. Aj keď by to bolo možno jednoduchšie. Takto je celá práca na vás.

V čom to teda spočíva?

Sadnúť si za stôl, zobrať si pero a papier a začať rozmýšľať nad tým, aké vlastne je a čo ho baví. Pomôcť vám môžu nasledujúce otázky:

  • Aká je povaha vášho dieťaťa? Je skôr odvážne a teší sa na dobrodružstvá? Má rado nebezpečenstvo a nerobí mu problém riskovať? Zvláda dobre zmeny? Alebo naopak je skôr kľudnejšej povahy, má rado strereotyp a rutinu? Robí mu dobre, keď vie, čo presne bude nasledovať? Je pre neho predvídateľnosť dôležitá na to, aby sa cítil dobre a vedel sa uvoľniť?
  • Aké sú jeho záľuby? Rado sa hýbe a vedelo by od rána do večera behať, liezť po stromoch či skákať z výšky? Alebo si najradšej zalezie k farbám či k plastelíne a dlhé hodiny tvorí? Má rado tanec a spev? Miluje spoločnosť zvierat? Alebo z každého rožku trošku?

Po zodpovedaní týchto dvoch otázok si budete istý, aké tábory by sa vášmu dieťaťu mohli páčiť. Či bude nadšené v klube dobrodruhov alebo viac zapadne v maľovanom lete malých umelcov.

Krok č. 2 – Prejsť si ponuku táborov, zistiť referencie a opýtať sa dieťaťa

Teraz keď už viete, aký typ tábora by sa vášmu dieťaťu mohol páčiť, prejdite si ich zoznamy ešte raz a vyberte pár vhodných adeptov. Zistite si referencie od rodičov, kde boli spokojní a naopak, kde im čo vadilo.

Vo výsledku by ste mohli mať 2-3 tábory, ktoré spĺňajú všetky požiadavky. Posledný výber prenechajte na vaše dieťa. Veď predsa len ide o to, kde sa bude páčiť jemu.