Ako vybrať klimatizáciu do domu?

0
43
Ako vybrať klimatizáciu do domu?

Rozhodli ste sa, že počas tohto leta nebudete trpieť v prehriatom dome a zaobstaráte si klimatizáciu? V tom prípade dbajte na niekoľko základných parametrov. Tie zaistia, že vám klimatizácia poskytne všetky funkcie, ktoré potrebujete, a bude vám slúžiť dlhé roky. Ak neviete, ako si vybrať správny model, pripravili sme si pre vás zopár praktických tipov.

Bude klimatizácia chladiť jednu alebo viac miestností?

Na začiatok je dôležité, aby ste sa rozhodli, či má zariadenie chladiť len jednu, alebo rovno niekoľko miestností. Od toho sa totižto odvíja celá montáž klimatizácie a jej výkon. Spravidla platí, že chladenie jednej miestnosti riešia majitelia domácností jednou vnútornou a vonkajšou jednotkou.

Ak sa však rozhodnete, že chcete chladiť dve a viac miestností, máte na výber dve možnosti. Prvou je lacnejšie a jednoduchšie riešenie, v rámci ktorého si ku každej vnútornej jednotke zaobstaráte jednu vonkajšiu. Druhou možnosťou je multi-split klimatizácia. To v praxi vyzerá tak, že na jednu vonkajšiu jednotku sa pripojí viacero vnútorných.

Výkon klimatizácie

Výkon klimatizácie je jedným z najdôležitejších parametrov, na ktorý by ste rozhodne nemali zabúdať. Ak by sa tak stalo, zariadenie by počas horúcich dní nemuselo stíhať odvádzať všetok teplý vzduch.

Na to, aby ste si vybrali klimatizáciu s dostatočne vysokým výkonom, nemusíte byť odborníkom v tejto oblasti. Stačí len vedieť, akú veľkú plochu chcete ochladiť a pri nákupe využiť nasledujúce informácie:

  • do 20 m² – výkon 2,5 kW
  • od 25 m² do 40 m² – výkon 3,5 kW
  • od 40 m² do 60 m² – výkon 5 kW
  • nad 60 m² – výkon 6,8 a viac

Hlučnosť

Klimatizácie do domácností majú byť spoločníkom, ktorý dokáže bojovať proti vysokej teplote a vie vytvoriť príjemné prostredie na oddych či prácu. Práve preto by nemali byť príliš hlučné

Informáciu o hlučnosti by ste mali nájsť pri každom zariadení. Udáva sa v decibeloch so skratkou dB. Tie najlepšie modely od profesionálnych spoločností, ako napríklad TeploZima, dosahujú len 16 dB.

Pre lepšiu predstavu, šumenie trávy dosahuje 10 dB, šepot 20 dB, bežný hluk pri rozhovore 50 dB a hluk na ulici 60 dB.

Funkcie

Klimatizácie môžu disponovať rôznymi dodatočnými funkciami:

  • Kúrenie – túto funkciu využijete napríklad počas jari alebo jesene, kedy sa ešte nekúri, no rána a večery bývajú chladné. 
  • Aktívne čistenie vzduchu – klimatizácia môže čistiť vzduch od vírusov, baktérií či prachu.
    • Ovládanie mobilom – prostredníctvom aplikácie si môžete klimatizáciu nastaviť aj na diaľku.
  • Zvlhčovanie a odvlhčovanie vzduchu – túto funkciu ocení každý, kto má problém s príliš suchým alebo naopak, veľmi vlhkým vzduchom.

Viac informácií nájdeš na teplozima.sk 

Kvalitná klimatizácia aj do vášho domu

Klimatizácia je skvelým pomocníkom, ktorý dokáže počas tropických teplôt vytvoriť príjemné prostredie v každej miestnosti. Využite naše praktické tipy a vyberte si kvalitné zariadenie z ponuky TeploZima, vďaka ktorému si užijete leto tak, ako sa patrí.

zdroj: Unsplash.com