Akých chýb sa vyvarovať pri výbere sedacej súpravy?

0
7
Akých chýb sa vyvarovať pri výbere sedacej súpravy?
Akých chýb sa vyvarovať pri výbere sedacej súpravy?

Sedacia súprava je jednou z vecí, ktorá by v žiadnej obývacej izbe nemala chýbať. Tí, ktorým sa zdá príliš veľká, ju môžu nahradiť menšou sedačkou alebo pohovkou, v každom prípade by ale malo ísť o pohodlný kúsok, ktorý ste si starostlivo vybrali. A tým nemyslíme len veľkosť a farbu. Akých chýb sa pri výbere sedacej súpravy najčastejšie dopúšťame?

Sedacia súprava robí z obývačky útulné miesto

Než sa pustíme do konkrétnych rád, čoho sa vyvarovať, a čo naopak nepodceniť, je dôležité si povedať, že sedačka je jednou z vecí, ktorá obývačku utvára. Je miestom, kam si môžeme sadnúť, keď sme unavení, kam usadíme hostí, aj miestom, kam si môžeme ľahnúť, keď nám nie je najlepšie, ale nechceme byť izolovaní niekde za zatvorenými dverami. Keď stavíte na rozkladaciu sedačku, môže sa dokonca stať dočasnou posteľou pre hostí. Plní celý rad funkcií, aj preto je dôležité neurobiť pri výbere nejakú chybu.

Tip číslo jedna: Pozor na rozmery miestnosti

Jedným z prvých parametrov, ktorý budete riešiť, je veľkosť. Prispôsobte ju rozmerom miestnosti. Tú si starostlivo zmerajte, rozhodne ich len neodhadujte. Ľahko by sa mohlo stať, že vám bude pár centimetrov miesta chýbať a vy sedačku poveziete späť do obchodu alebo budete búrať múr v obývačke.

Sedačka

Tip číslo dva: Nesnažte sa vybranú sedačku zmestiť tam, kde to nejde

Poznáte to, vyrazíte do obchodu, kde sa na prvý pohľad zamilujete do sedačky. Môže byť rohová, do U, aj úplne iná, a vy už iné nevidíte. Bez rozmyslu si ju kúpite, pretože túto jednoducho musíte mať, tá je vašim splneným snom, lenže doma zistíte, že sa vám do priestoru vôbec nehodí. Tvarom, farbou, prevedením.

Tip číslo tri: Myslite prakticky

Sedacia súprava má byť pohodlná, ale aj praktická. Na to pri jej výbere nezabúdajte a odpovedzte si na niekoľko otázok.

  • Pre koľko osôb sedačku vyberáte?
  • Na čo všetko ju využijete? Stačí vám len jednoduchá sedačka, alebo oceníte tú rozkladaciu, ktorá sa môže premeniť na posteľ? A čo úložný priestor? Nehodil by sa?
  • Aký tvar sedačky sa hodí do vášho interiéru? Nemáte náhodou prepojenú obývačku s kuchyňou? Sedačka by potom mohla poslúžiť na rozdelenie priestoru namiesto steny.

Tip číslo štyri: Na materiáli záleží

Kožená sedacia súprava skvele vyzerá, dá sa dobre udržiavať, ale je presne tým, čo potrebujete? Jej obstarávacia cena je o niečo vyššia a môže pri dlhšom sedení chladiť. Textilný poťah je oproti tomu príjemnejší, a pokiaľ máte deti, nemusíte sa o sedačku toľko strachovať.

Tip číslo päť: Sedačku si vyskúšajte

Sedaciu súpravu si kupujeme na niekoľko rokov dopredu, preto by sme si mali byť skutočne istí, že je presne tým, čo hľadáme. Vybrané máte, tak si ju vyskúšajte. Ako sa vám na nej sedí? Je materiál príjemný? Bude sa na nej dobre odpočívať vám aj prípadným hosťom?