Drevený, hliníkový alebo plastový plot? Pomôže vám s výberom

0
75
Drevený, hliníkový alebo plastový plot? Pomôže vám s výberom

Ploty sa vyrábajú z rôznych materiálov a ich kombinácií. Najčastejšie sa ľudia priklonia ku kúpe plotu z dreva, hliníka alebo plastu. Každý z uvedených materiálov má plusy a mínusy, ktoré by ste mali pri kupovaní plotu zvážiť. Prehľad vlastností dreva, hliníka a plastu vám pomôže pri výbere vhodného plotu.

Drevený plot

V minulosti boli drevené ploty vidieť v každej druhej záhrade. Pomaly sa z tohto trendu upúšťa, keďže sú preferované moderné stavby, ku ktorým sa drevený plot nehodí. Zároveň sú ľudia čoraz viac zaneprázdnení a vyhľadávajú materiály nenáročné na údržbu. Tu sa dostávame k najväčšej nevýhode drevených plotov – budete ich musieť brúsiť a používať farby na drevo. Ak údržbu zanedbáte, drevo začne práchnivieť, vlhnúť a plot sa zrúti. Čiastočne vás od starostlivosti odbremení exotické drevo, ktoré je na údržbu menej náročné. No aj v tomto prípade odporúčame navštíviť obchod farby laky a informovať sa či dané drevo nepotrebuje ošetrenie kvôli zmene farby.

Drevo má samozrejme aj výhody. Drevené ploty majú nezameniteľný dizajn a s domami  postavenými v tradičnom štýle pekne ladia. Ide zároveň o lacný materiál. Ak sa rozhodnete pre drevo, odporúčame ho skombinovať s inými, trvácnejšími materiálmi.

Hliníkový plot

Hliník sa postupne dostáva do popredia ako materiál využívaný v rôznych častiach stavby. Obľúbené sú hliníkové okná, dvere a samozrejme tiež ploty. Keď si dáte postaviť plot z hliníka, máte zaručené dve obrovské výhody. Prvá výhoda je životnosť hliníkového plota. Bez preháňania môžeme povedať, že ide o plot na celý život. Nedeformuje sa, nemení farbu, znesie teplo i chlad, udrží veľkú váhu. Druhá výhoda tkvie v takmer nulovej údržbe hliníkového plota. Keď sa zašpiní, umyjete ho čistou vodou a máte po starostiach.

Hliníkové ploty je možné vyrobiť v rôznych dekoroch. Niekedy je problém rozoznať či ide o plot drevený, alebo hliníkový. Hliník je tiež dobre tvarovateľný, takže môžete tvar plotu prispôsobiť individuálnym požiadavkám. Prečo hliníkový plot nemá každý, keď je tak skvelý? Odradí vás jeho cena, ktorá je oproti drevu a plastu značne vyššia.

Plastový plot

V dobe plastovej sa tomuto materiálu nedá vyhnúť ani pri výbere a kupovaní oplotenia domu. Plastové ploty nie sú zlou voľbou, ak sú kryté stromami alebo na ne nepečie po celý deň slnko. Plast je totiž pomerne odolný materiál, ale vplyvom vysokých teplôt sa môže začať deformovať. Napriek tomu vám vydrží dlhé roky. Poteší vás cena plastového plota, ktorá je veľmi prijateľná.

Plastový plot je dobrým rozhodnutím aj vďaka jeho vzhľadu. Podobne ako hliník je možné plast upraviť farebne a vytvoriť na povrchu zaujímavú štruktúru. Ploty vyrobené z plastu nevyžadujú špeciálnu údržbu. Umývajú sa mydlovou vodou.