Je výška plotu dôležitá?

0
294

Dalo by sa povedať áno, aj nie. Všetko závisí od vašich preferencií, účelu oplotenia a konkrétneho pozemku.

Dispozícia pozemku

Ak sa váš pozemok nachádza v centre obce, predmestia alebo mesta v pokojnej lokalite, kde nie sú veľké bezpečnostné riziká, môžete zvoliť nižší plot. Pletivový plot zakúpite už vo výške jedného metra.

Pre okrajové časti obývaných území, lesné a podhorské pozemky je výhodnejšie zvoliť vyššie oplotenie a to najmä kvôli častému výskytu lesnej zveri.

Plotová brána

Výber plotovej brány má vplyv na výslednú výšku oplotenia. Klasické jednokrídlové, či dvojkrídlové brány sa dajú kúpiť aj v nižších variantoch.

Posuvné plotové brány až takú voľnosť vo výbere neumožňujú a zväčša sú vysoké od 120 cm vyššie.

V rámci zachovania jednotnej výšky oplotenia a brány, je teda nutné prispôsobiť výšku pletiva bráne.

Účel oplotenia

Nemenej dôležitým faktorom pri výbere výšky oplotenia je aj samotný účel, na ktorý má plot slúžiť.

Ak má plniť čo najvyššie bezpečnostné štandardy, zvolíme vysoký a pevný plot s čo najhrubším pletivom. Na pozemok sa tak nedostanú cudzie zvieratá.

Naopak ak chceme len dekoratívne oplotiť pozemok, predeliť záhradu, oddeliť úžitkovú časť záhrady od oddychovej, môžeme použiť nižšie pletivo.

Domáce zvieratá

Ak je súčasťou vašej rodiny napríklad pes, aj jemu budete musieť prispôsobiť výšku plotu. Kým malým plemenám zabráni v úteku aj plot vo výške jedného metra, pre takého nemeckého ovčiaka by to nebola žiadna prekážka.

Konečné rozhodnutie je vo vašich rukách

Aj keď stavbu plotu môžu ovplyvňovať rôzne vonkajšie faktory, konečné rozhodnutie o výške aj výzore plotu je vždy individuálnou záležitosťou.

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek výšku a dizajn, najdôležitejšie je kvalitné spracovanie pletiva a účinná antikorózna úprava. V tejto oblasti by sa nemali robiť žiadne výnimky.