Motorizované garniže: ako fungujú a aké sú ich výhody

0
227
Motorizované garniže: ako fungujú a aké sú ich výhody

Záclony a závesy sú jednoduchý spôsob, ako originálne dekorovať vaše bývanie. Dodávajú miestnosti pocit útulnosti a intimitu, dokážu prepojiť nábytok s dekoráciami, decentne vyzdvihujú interiérový štýl. Okenné textílie sa aj dnes tešia veľkej obľube, zdobia aj mnoho moderných domácností.

Moderné bývanie sa často spája so smart zariadeniami. Biela technika, elektronika, kúrenie, inteligentné technológie sa postupne dostávajú do každej oblasti nášho života. Počuli ste už o elektricky ovládaných závesoch? Motorizované garniže na koľajniciach právom patria do smart domácnosti. Ak stále váhate, možno vás presvedčí týchto niekoľko výhody.

Čo sú motorizované koľajnice?

Jednoducho povedané, ide o múdre koľajnice. Moderná technológia na ovládanie závesov dokonale doplní vašu smart domácnosť. Upozorňujeme, že si na ne veľmi rýchlo zvyknete. Sú pohodlné, tiché, ovládateľné na diaľku, dokonale vás rozmaznajú.

Ako fungujú motorizované garniže?

Motorizované garniže, ako už názov napovedá, sú garniže s mechanizmom, ktorý otvára a zatvára závesy a záclony pomocou pohonu. Elektrické závesy zvyčajne poháňa batéria alebo zásuvný motor. A keďže je motor skrytý za závesmi alebo záclonovou tyčou, nikto okrem majiteľa domu nebude vedieť, že tam je.

Celý proces je automatizovaný, nevyžaduje takmer žiadnu manuálnu prácu. Aj keď otváranie a zatváranie závesov nie je nijaká namáhavá úloha, táto automatizácia je veľkým prínosom pre každého, najmä však pre starších ľudí a ľudí s telesným postihnutím.

Skutočná hodnota motorizovaných závesov je však ukrytá v schopnosti integrovať sa do inteligentného domáceho systému prostredníctvom aplikácie alebo hlasovej aktivácie.

Kde sú vhodné motorizované garniže?

Elektrické garniže sú ideálne pre široké okná, kde ručné odhŕňanie a zahŕňanie závesov môže byť náročné. Mali by byť umiestnené na zvislej stene. Nie sú preto veľmi vhodné na strešné okná, kde garniža či klasická záclona a záves veľmi nemajú zmysel. Viete, ako na tienenie strešných okien?

Poslúžia aj na oknách nachádzajúcich sa za sedačkou, kde je problém sa dostať, aby ste to urobili samy. Do veľkých presklených miestnosti, kde elektrická garniža môže pôsobiť ako ochrana pred prehrievaním. Ak bývate v dome s množstvom okien situovaných na jednu svetovú stranu, oceníte, že jedným tlačidlom dokážete zatieniť všetky okná naraz.

No a, samozrejme, do smart domov. Aby bolo všetko dokonalé, zídu sa smart závesy, ktoré fungujú samostatne.

Výhody motorizovaných garniží

Elektrické garniže sú na trhu už nejaký ten rok a stále si držia pomerne vysoké ceny. Avšak za touto vyššou investíciou sa ukrýva niekoľko benefitov, ktoré vás rýchlo zbavia neistoty, či ste urobili správne. Prečo si smart koľajnicu zaobstarať? Poďme sa pozrieť na výhody, ktoré takýto smart systém prináša.

1.   Elegantný dizajn

Systém múdrych koľajníc zvyčajne pozostáva z motora, pevnej hliníkovej koľajnice, remenice a ovládacieho zariadenia. Aj keď to znie zložito, všetko je to ukryté v elegantnej koľajnici, ktorá nijako nenaruší dizajn miestnosti. Je prakticky neviditeľná. Žiadne objemné garniže, štipce, krúžky či háčiky.

Smart koľajnice sa montujú na stenu alebo do stropu. Priamo na ne prichádzajú závesy alebo záclony. Ak sa rozhodnete pre závesy od stropu po zem, získate elegantnú dekoráciu, ktorá dodá miestnosti dotyk luxusu.

Tu je však potrebné myslieť aj na to, že na závesoch sa prirodzene usádza prach. Preto si zadovážte prachový nástavec na vysávač a údržbu závesov pridajte do pravidelného upratovania.

Tip: Vedeli ste, že aj pomocou podlahového kúrenia môžete mať v dome menej prachu?

2.   Pohodlie

Zatváranie a otváranie závesov môže byť niekedy náročné, napríklad ak máte vysoké stropy alebo ste si vybrali ťažkú ​​záclonovú látku. Táto činnosť je nepríjemná aj pre alergikov, ktorí sú citliví na prach.

S inteligentným systémom motorizovaných garniží môžete závesy jednoducho otvoriť alebo zatvoriť jediným dotykom na telefóne alebo dokonca hlasovým príkazom. Stalo sa vám už niekedy, že ste si ľahli do postele a potom ste zistili, že ste zabudli zatiahnuť závesy? Komu by sa kvôli tomu chcelo vstávať? S motorizovanými garnižami ani nemusíte.

3.   Inteligentné ovládanie

Motorizované závesy je možné ovládať niekoľkými spôsobmi. Elektrické koľajnice sa dodávajú s diaľkovým ovládačom aj s tlačidlovým ovládačom, ktorý sa montuje na stenu. Stenový ovládač prenáša informácie pomocou frekvencie, nie je teda potrebná žiadna komplikovaná inštalácia.

Ovládanie je možné aj cez vašu smart domácnosť, prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo hlasovým príkazom. Niektoré elektrické koľajnice umožňujú aj ovládanie dotykom. Keď záves jemne potiahnete, motor sa aktivuje a systém sa dá do prevádzky. V prípade výpadku energie viete závesy odhŕňať a zahŕňať ručne.

4.   Smart domácnosť

Zvykli ste si na diaľku ovládať spotrebiče v domácnosti? Je úžasné z práce zapnúť kávovar, aby vám pripravil šálku obľúbeného nápoja, alebo spustiť práčku, aby ste po príchode domov mohli vyvesiť vypratú bielizeň.

Rovnako sa dajú ovládať aj elektrické koľajnice. Je to možné pomocou mobilnej aplikácie, kedy stačí smart zariadenie pomocou Wi-Fi pripojiť k bezdrôtovému pripojeniu koľajnice.

Motorizované garniže je zväčša možné prepojiť s rôznymi zariadeniami, ako sú Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Siri, Homey, Fibaro, SmartThings, Somfy či HUE Philips.

5.   Inteligentné nastavenie

Inteligentné elektrické závesy je možné jednoducho prispôsobiť vášmu životnému štýlu. Môžete si nastaviť rôzne scenáre. Inteligentné závesy môžu byť veľmi dobrým budíkom, ak ich otváranie nastavíte na konkrétnu rannú hodinu.

Viete tiež nastaviť, kedy sa majú zahrnúť, napríklad na čas, keď sa vraciate z práce domov, alebo keď zapadá slnko. V režime sledovania filmov sa závesy automaticky zatiahnu. V domácom režime sa závesy zas automaticky otvoria. K dispozícii môže byť aj dovolenkový režim a pod.

6.   Ohýbanie koľajníc

Vyrobte si závesy na mieru. Výhodou elektrických koľajníc je, že sa dajú ohýbať a teda prispôsobiť tvaru stien vo vašej domácnosti. Koľajnice je možné ohýbať bodovo alebo do oblúkov. Ak máte atypickú dispozíciu domu a lákajú vás smart závesy, neexistujú žiadne prekážky, aby ste si ich nemohli zaobstarať.

7.   Jednoduchá montáž

Motorizované garniže si nevyžadujú špeciálnu montáž. Ak ste zruční, inštalovať si ju dokážete sami. V podstate sa v ničom nelíšia od klasických koľajníc. Ak si ale na montáž netrúfate, využite službu mnohých predajcov, ktorí ponúkajú odbornú inštaláciu.

8.   Bezpečnosť

Výhodu z hľadiska bezpečnosti vidíme v tom, že ich dokážete ovládať na diaľku alebo využiť ktorýkoľvek z režimov. Ak ste napríklad v práci alebo na dovolenke, zatiahnuté závesy nebudú lákať cudzincov, aby nazerali dovnútra. Keď sa závesy otvárajú a zatvárajú, budí to dojem, že niekto v dome je.

Motorizované garniže zvyšujú bezpečnosť aj priamo u vás doma. Ako? Možno budete prekvapení, ale určité percento úmrtí, ku ktorým dochádza v domácnostiach, tvoria nehody so závesovými šnúrami. Najmä, ak máte doma malé deti, ktoré sú zvedavé a ťahá ich to hrať sa so šnúrami alebo sa do nich zamotať. Vtedy určite oceníte, aké bezpečné sú elektrické závesy aj ich ovládanie.

Jednoduché a bezpečné je aj upratovanie. Najmä počas vysávania nemusíte prihliadať na to, aby šnúry boli zdvihnuté zo zeme. Ľahko a rýchlo povysávate podlahu pod závesmi, so špeciálnym nástavcom môžete zbaviť prachu aj priamo tkaninu.

Tip: Zatočte s prachom v domácnosti pomocou univerzálnych násad, hubíc a štetín na vysávač.

Ako motorizovať existujúce závesy

Okrem elektrických koľajníc existuje aj ďalší spôsob, ako motorizovať závesy. Hovoríme o špeciálnych motoroch na závesy, ktoré sú kompatibilné takmer so všetkými typmi garniží a môžete ich inštalovať na klasickú tyč aj na garnižu v tvare U.

Vďaka jedinečnému spôsobu uchytenia je inštalácia takýchto motorov naozaj jednoduchá. Zaberie vám sotva pár sekúnd. Okamžite po inštalácií máte k dispozícií všetky funkcie, ktoré ponúka. Tieto motory sú veľmi podobné motorizovaným koľajniciam. Dokážete ich rovnako ovládať pomocou mobilnej aplikácie, zapojiť do smart domácnosti alebo šťukať do diaľkového ovládača.

Motor na závesy je poháňaný batériou. Výrobcovia sľubujú výdrž až 8 mesiacov. Ak sa nechcete spoliehať na batériu, k motoru je možné doobjednať solárny panel, pomocou ktorého sa motor nabije zo slnka.

Samostatné motory na závesy sa, samozrejme, nevyrovnajú kvalitným elektrickým koľajniciam, ktoré fungujú bezproblémovo a sľubujú dlhú životnosť, je to však jeden zo spôsobov ako zmotorizovať vaše závesy. Môže to byť návod, ako zariadiť útulnú spálňu alebo obývaciu izbu.

Faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri kúpe motorizovaných závesov

  • Veľkosť okna – zmerajte okno a informujte sa, či je elektrická koľajnica dostupná v potrebnej dĺžke. Tiež sa uistite, že motorizovaný záves bude správne sedieť.
  • Zdroj napájania – zvoľte si zdroje energie. Existujú motorizované závesy poháňané batériou alebo elektrinou. Tiež zvážte umiestnenie elektrických zásuviek.
  • Možnosti ovládania – nie všetky elektrické koľajnice disponujú všetkými spôsobmi ovládania. Zvážte preto dostupné možnosti ovládania, ako je diaľkové ovládanie, aplikácia pre smartfón, hlasové ovládanie alebo manuálne prepínanie.
  • Integrácia so systémami inteligentnej domácnosti – trváte na tom, aby elektrické koľajnice boli integrované s inými systémami inteligentnej domácnosti, ako sú osvetlenie alebo hlasoví asistenti?
  • Hladina hluku – niektoré motorizované závesy môžu byť hlučné, preto pri nákupe zvážte hladinu hluku motora.
  • Značka a kvalita – vyberte si renomovanú značku a kvalitné motorizované závesy, ktoré sú vyrobené tak, aby vydržali.
  • Inštalácia – trúfate si na montáž elektrických koľajníc sami alebo radi využijete profesionálnu inštaláciu?
  • Cena – zvážte náklady na motorizované závesy, vrátane akýchkoľvek poplatkov za inštaláciu alebo dodatočný hardvér.
  • Záruka a podpora – poobzerajte sa po predajcovi, ktorý ponúka záruku na motorizované garniže a tiež dobrú zákaznícku podporu.
  • Typ tieniacej techniky – motorizované garniže sú významnou investíciou. Preto majte jasno v tom, že závesy sú to, čo chcete, a že vás neomrzia ani po niekoľkých mesiacoch či rokoch.

Tip: Viete, aké druhy tienenia existujú?

Na záver

Aby sme motorizované garniže iba neospevovali, na záver si zhrňme tých málo nevýhod. Vyššiu cenu sme už spomínali, tá však stráca na význame v tieni výhod, ktoré elektrické koľajnice prinášajú. Montáž takýchto koľajníc si vyžaduje istú zručnosť. Ak neviete, ako na to, cena systému sa môže navýšiť o poplatky za inštaláciu odborníkom.

Motorizované závesy vyžadujú väčšiu údržbu ako tradičné závesy, pretože majú pohyblivé časti, ktoré je potrebné pravidelne kontrolovať a udržiavať. Koľajničky je potrebné pravidelne čistiť, pretože nečistoty alebo prachové častice môžu spôsobiť poruchu motorov.

Aj napriek tomu sú motorizované garniže jedinečným spôsobom, ako zmodernizovať svoju domácnosť. Pomocou nich vytvoríte jedinečný dizajn a dodáte svojmu bývaniu punc luxusu.

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov

 

Obrázky: freepik.com