Obliečky podľa ročného obdobia: ktoré na leto a ktoré na zimu?

0
70
Obliečky podľa ročného obdobia: ktoré na leto a ktoré na zimu?

Tak ako nahrádzate zimný šatník letným a naopak, potrebujete vymeniť aj posteľnú bielizeň. Vhodne zvolené obliečky vytvoria z postele pohodlné a pokojné miesto na spánok. Aktuálne zažívame tropické horúčavy a aj vy sa v noci možno budíte na neznesiteľné teplo a dusno. Môžete si pomôcť výberom správneho materiálu. Aké máte možnosti?

Damaškové obliečky

Damašek patrí medzi najkvalitnejšie a najluxusnejšie materiály, pod akými môžete v noci spokojne odfukovať. Ide o obojstrannú tkaninu so žakárovým vzorom, čo znamená, že je vpletený do látky. Damaškové obliečky sú vyrobené z najlepšej bavlny, majú hustotu až 1000 nití a sú typické striedavým vzorom, na ktorú sa používa špeciálna technika tkania. Iste vás zaujímajú vlastnosti damaškových obliečok. Zamilujete si ich už na dotyk, sú jemné, hladké, spí sa v nich ako v bavlnke, no zároveň sú pevné a odolné, takže vám vydržia veľa rokov.

Vysoká pevnosť sa dosahuje merceráciou – pracovným postupom, ktorý zvyšuje kvalitu bavlnenej látky. Výsledkom tohto procesu sú jasnejšie farby, ktoré nevyblednú, látka je odolná voči oderom a taktiež dobrá priedušnosť. Túto poslednú vlastnosť oceníte najmä v lete, avšak príjemne sa v nich budete cítiť aj počas chladných zimných nocí.

Saténové obliečky

V tomto prípade treba rozlišovať, či ide o klasické syntetické saténové obliečky alebo o obliečky z bavlneného saténu. Ak sa chcete dobre vyspať, mali by ste staviť na druhú možnosť, pretože bavlnený satén je priam stvorený na leto – perfektne chladí, dobre saje vlhkosť a je hypoalergénny, čo znamená že ho môžu používať aj ľudia s citlivou pokožkou. Aj tento materiál vás bude tešiť mäkkosťou, hebkosťou a elegantným lesklým vzhľadom.

Čo sa týka prania, saténové obliečky vyžadujú šetrné zaobchádzanie – pred praním by ste ich mali otočiť naruby, používať jemnejšie pracie prostriedky a zvoliť čo najnižšiu teplotu vody.

Flanelové obliečky

Leto je síce v plnom prúde, no vieme, že medzi čitateľmi máme aj množstvo zimomravých ľudí, ktorí sa každú noc musia poriadne zababušiť, aby im nebola zima. V zimnom ročnom období je ideálne používať flanelové obliečky, ktoré príjemne zahrejú a udržia teplo počas celej noci. Flanel je už na dotyk príjemný materiál a jeho výhodou je, že sa okamžite prispôsobí telesnej teplote, pretože má hustý a hebký vlas.

Kvalitná flanelová textília by mala byť vyrobená zo 100 % bavlny a typická je aj vyššia gramáž. K výhodám tohto materiálu patria tiež vynikajúce absorpčné vlastnosti, takže o komfort bude postarané aj v prípade, že sa uprostred noci prebudíte celí spotení z nepríjemnej nočnej mory. Flanelové obliečky ale neodporúčame používať v lete. Jedine vtedy, keď je to s vašou zimomravosťou naozaj zlé.

Hľadáte kvalitné a vkusné obliečky, ktoré vám vydržia celé roky ako nové? Prezrite si širokú ponuku posteľnej bielizne na stránke www.acko.sk.