Prečo sú čistenie a penetrácia stien pred natieraním dôležité?

0
13
Prečo sú čistenie a penetrácia stien pred natieraním dôležité?
Prečo sú čistenie a penetrácia stien pred natieraním dôležité?

Maľovanie stien je činnosťou, ktorá dokáže premeniť vzhľad vašej domácnosti. Aby ste dosiahli profesionálne výsledky a zaistili dlhú životnosť náteru, je dôležité venovať pozornosť príprave stien pred samotným maľovaním. Dva kľúčové kroky, ktoré by ste nikdy nemali zanedbať, sú čistenie a penetrácia stien.

Čistenie stien pre natieraním

Pred nanesením farby je nutné zbaviť steny nečistôt, prachu, mastnoty a plesní. Tieto nečistoty by bránili farbe v priľnutí k povrchu a mohli by viesť k nerovnomernému krytiu, praskaniu a odlupovaniu náteru.

Ako postupovať pri čistení stien? Na hrubé nečistoty použite vysávač alebo metlu. Odstráňte zo stien prach a pavučiny. Následne steny umyte vlažnou mydlovou vodou. Pre dokonalé vyčistenie použite jemné čistiace prostriedky určené na umývanie stien z predajne farby laky. Steny dôkladne opláchnite čistou vodou a nechajte ich úplne vyschnúť. Ak sa na stenách nachádzajú plesne, je nutné ich pred maľovaním odstrániť. Na tento účel použite spreje proti plesniam.

Penetrácia stien pre trvanlivosť náteru

Penetrácia je proces nanášania špeciálneho roztoku na steny. Tento roztok slúži na spevnenie povrchu a zlepšenie priľnavosti farby. Penetrácia je obzvlášť dôležitá pre steny, ktoré sú pórovité. Penetrácia steny zjednotí a zabezpečí dlhú trvanlivosť náteru. Okrem toho prináša penetrácia tieto výhody: vyplňuje póry a nerovnosti v povrchu steny, čím ju spevňuje a zabraňuje olupovaniu náteru. Vytvára na povrchu steny lepšiu priľnavosť pre farbu. Náter bude držať dlhšie. Penetrácie tiež znižuje satie steny, vďaka čomu ušetríte na množstve použitej farby.

Ako postupovať pri penetrácii stien? V obchode farby laky sa poraďte, aký typ penetrácie je vhodný pre materiál stien, ktorý idete natierať. Penetračný náter nanášajte štetcom alebo valčekom v rovnomernej vrstve. Nezabudnite ani na strop, na ktorý dočiahnete tak, že sa postavíte na rebrík alebo schodíky. Pred natieraním farby nechajte penetračný náter úplne vyschnúť. Doba schnutia závisí od typu penetračného náteru a vlhkosti vzduchu.

Nezabudnite na vystierkovanie

Okrem čistenia a penetrácie stien dosiahnete hladký a esteticky príťažlivý povrch stien pomocou stierky. Stierka na steny je hmota, ktorá sa používa na vyrovnanie a vyhladenie povrchu stien. Dokáže zakryť nerovnosti, praskliny a diery, čím vytvorí hladký a rovnomerný základ pre finálnu úpravu. Hladký povrch stierky umožňuje ľahšie nanášanie farby a zaručuje rovnomerný vzhľad.

Proces nanášania stierky nie je zložitý. Najskôr steny vyčistite, vyplňte praskliny tmelom a naneste penetráciu. Následne aplikujte stierku na stenu pomocou hladidla. Stierku nanášajte rovnomerne a v tenkých vrstvách. Brúsením jemným brúsnym papierom odstráňte nerovnosti a môžete začať s natieraním stien farbou.

Autor: Gabriela Kudláčová