Čistenie rúry krok po kroku. Profesionálne a jednoducho

0
39
Čistenie rúry krok po kroku. Profesionálne a jednoducho
Čistenie rúry krok po kroku. Profesionálne a jednoducho

Či už máte samočistiacu rúru, plynovú alebo elektrickú, pravdepodobne by ste ju mali čistiť častejšie, než si myslíte. Ak neviete, ako vyčistiť rúru, postupujte podľa týchto šiestich krokov. V závislosti od toho, ako často svoj spotrebič používate, čistenie rúry by malo prebiehať aspoň každé tri až štyri mesiace. Zbavovanie nečistôt vo vnútri spotrebiča je dôležitou činnosťou, ktorá nielenže odstráni špinu a usadeniny, ale môže tiež pomôcť predchádzať šíreniu škodlivých baktérií alebo vzniku mastnoty.

3 veci, ktoré potrebujete na čistenie rúry

Pomôcky, ktoré použijete na čistenie rúry, budú závisieť od typu spotrebiča, ktorý doma máte. Napríklad možno budete musieť použiť drsnejšiu pemzu na kovové rošty, zatiaľ čo jemné handričky z mikrovlákna sú vhodné na sklo. Tu je všeobecný prehľad pomôcok, ktoré budete potrebovať na čistenie rúry.

  1. Rukavice: Či už používate čistiaci prostriedok zakúpený v obchode alebo vyskúšate riešenie pre domácich majstrov, mali by ste nosiť hrubé gumené rukavice, prípadne ochranné okuliare, aby boli vaše ruky a oči v bezpečí pred akýmikoľvek potenciálne dráždivými látkami. Podlahu pod rúrou vysteľte papierovými utierkami alebo novinami, aby ste zachytili všetky prebytočné kvapky.
  2. Čistiaci prípravok: Účinnú pastu na odmasťovanie si môžete vyrobiť z jednoduchých ingrediencií, ktoré už pravdepodobne máte vo svojej špajzi. Všetko, čo potrebujete, je biely ocot, sóda bikarbóna a voda. Táto zmes vám môže pomôcť aj na vodný kameň v záchode. Do svojich domácich roztokov môžete pridať aj saponát na riad, aby ste získali extra silu na odstraňovanie mastnoty. Ak máte radi profesionálnejšie riešenia, čistiace prostriedky na rúry sú k dispozícii bežne aj v obchode s potravinami či v drogériach, alebo si ich môžete objednať na internete.
  3. Ostatné pomôcky: Okrem vlhkej handričky alebo čistiacej utierky budete potrebovať jemnú drôtenku alebo zubnú kefku, aby ste z dvierok rúry alebo kovových mriežok zmyli olej a zvyšky jedla.

Ako vyčistiť rúru

Myslíte si, že čistenie rúry vám zaberie veľa času, a preto ho stále odkladáte? Opak je pravdou. Stačí mať k dispozícii profesionálny prípravok a vaša rúra bude opäť žiariť čistotou už po pár minútach. Tu je podrobný návod na čistenie, ktorý vyžaduje len niekoľko krokov.

  1. Vyberte všetko z rúry

Pred čistením sa uistite, že je vaša rúra úplne vychladnutá. Odstráňte všetky plechy, hrnce, alebo panvice, ktoré sú v jej vnútri, aby ste mali voľný pracovný priestor.

  1. Pripravte si čistiaci prostriedok

Buď použijete domáci prostriedok, ktorý je porovnateľne slabší, alebo sa spoľahnete na profesionálny HG čistič na rúry a grily, ktorý odstráni aj pripečené zvyšky jedla a mastnotu.

  1. Naneste prípravok

V ochranných rukaviciach nastriekajte čistič na povrch rúry a rošty a nechajte pôsobiť aspoň 3 – 5 minút. Čistiaci prostriedok môžete použiť aj na odstránenie špiny z mriežok, ktoré ste vybrali z rúry. Vo vnútri umývadla na ne nastriekajte HG čistič na rúry a grily a potom ich vložte do kúpeľa s horúcou vodou.

  1. Utrite rúru

Nečistotu, ktorá sa uvoľnila zotrite z povrchu mokrou handrou alebo špongiou. Potom rúru umyte horúcou vodou. Na odstránenie odolných škvŕn použite drsnejšiu špongiu alebo pemzu. Na všetky ťažko odstrániteľné zhluky zapečenej mastnoty nastriekajte čistič znova a postup opakujte. Osušte mriežky papierovými utierkami alebo suchou utierkou a vráťte ich do rúry.

  1. Použite čistič skla

Svoju prácu dokončite nastriekaním čističa skla na vonkajšiu stranu dvierok rúry. Ak ho doma nemáte, môžete si vyrobiť svojpomocný čistiaci roztok pomocou liehu, vody a octu. Nastriekajte roztok na sklenené dvierka vašej rúry a jej povrch utrite vlhkou handričkou.