4 tipy pre začínajúcich zváračov. Aké ochranné pomôcky musíte mať a čo treba dodržiavať?

0
56
ochranné pomôcky

Bezpečnosť na prvom mieste. Toto pravidlo by malo striktne platiť v každom zamestnaní. Stavbári nosia ochranné prilby, pracovníci v laboratóriu ochranné rukavice, čašníci a kuchári by zas mali nosiť kvalitnú uzatvorenú obuv. A čo zvárači?

V mnohých prevádzkach je bežné, že personál podcení situáciu a pracujú celý deň v obyčajných šľapkách. Čo sa týka práce zváračov, tam nie je priestor na laxný prístup k bezpečnosti.

Aj malé pochybenie môže znamenať škaredé zranenie. Práca zvárača je pekná, no bez adekvátnej ochrany veľmi nebezpečná. Zváranie si vyžaduje ovládanie bezpečnostných noriem a kvalitné školenie. Množstvo priemyselných odvetví sa spolieha na zváračské práce. Do tejto práce spadá spájanie rôznych kovových častí za pomoci vysokých teplôt.

Ak vás táto práca láka, mali by ste si naštudovať, čo všetko to obnáša. Bez ochranných pomôcok ani na krok. Viete, aké potrebujete?

Ochranný odev

Pracovníci manipulujú so zváracou pištoľou, takže riziko popálenia či vzniku požiaru je vysoké. Samozrejmosťou by mali byť ohňovzdorné zváračské monterky, bunda a v podstate celý odev.

Vrchná i spodná časť odevu by mala dokonale zakrývať holú pokožku a neodmysliteľnou súčasťou sú aj kožené zváračské rukavice, ktoré ochránia ruky pred extrémnymi teplotami. Okrem toho si treba zaobstarať aj vhodnú obuv – vysoké topánky s tvrdou špičkou, ktorá zamedzí poraneniu zapríčinenému plameňom či iskrami.

Ochrana očí

Ultrafialové svetlo vznikajúce pri zváraní môže vážne poškodiť zrak. Pri vstupe na pracovisko majte na pri sebe ochranné okuliare či zváračskú masku s tmavými čelnými sklami s UV filtrom. Ak je vás na pracovisku viac, odporúčame používať zvárací záves, aby nedošlo k poškodeniu zraku aj u spolupracovníkov.

Pravidelne vetrajte

Pri zváraní kovov dochádza k uvoľneniu nebezpečných toxických látok a ťažkých kovov, ktoré zaťažujú organizmus a môžu spôsobiť ochorenia. V stiesnených priestoroch je preto dôležité pravidelne vetrať, keďže plyny môžu spolu reagovať a viesť k explózii.

Používajte respirátor

Vážte si svoje zdravie. Pri tejto práci budete vystavení farbám, lakom a rôznym chemikáliám, ktoré vám môžu z dlhodobého hľadiska uškodiť. Aj keď niektorí tento bod podceňujú, používanie respirátora by malo byť samozrejmosťou.

Široký výber kvalitných ochranných pomôcok nielen pre zváračov nájdete na stránke www.ardonsk.sk.