5 krokov ako vymeniť vrecká do vysávača

0
209
5 krokov ako vymeniť vrecká do vysávača

Vysávače patria k pomocníkom, ktoré nájdeme dnes už takmer v každej domácnosti. Niektorí uprednostňujú tyčové, iní skúšajú najnovšie robotické modely. Nech už obľubujete akýkoľvek druh, mnohé z nich patria do skupiny vreckových vysávačov. Viete, kedy a ako vrecko vo vysávači vymeniť?

Delenie vysávačov

Jedným z najlepších pomocníkov, ktorí vedia ako sa zbaviť prachu v domácnosti sú práve vysávače. Typov vysávačov je na trhu obrovské množstvo. Medzi základnú charakteristiku, podľa ktorej môžeme vysávače rozdeliť do skupín je prítomnosť alebo neprítomnosť vrecka.

Bezvreckové vysávače

Ako už vyplýva z názvu bezvreckové vysávače nepoužívajú na zber nečistôt vrecká. Namiesto toho majú v sebe zabudovanú zbernú nádobu, v ktorej rotujúci vzduch či voda pomocou odstredivej sily oddeľuje častice nečistôt.

Medzi výhody týchto vysávačov patrí to, že nemusíte kupovať vrecúška, a tiež stály sací výkon. Zvyčajne však bývajú hlučnejšie a musíte myslieť na pravidelné vyprázdňovanie nádoby.

Vreckové vysávače

Prach a nečistoty sa vo vreckových vysávačoch zachytávajú v nádobke alebo vrecku umiestnenom v samostatnej časti vysávača. Vo všeobecnosti sú menšie a ľahšie, čo ich robí jednoduchšie prenositeľné a ovládateľné. Taktiež sú často cenovo dostupnejšie.

Vreckové vysavače však vyžadujú pravidelnú výmenu vrecka na prach a filtra. Následne ich výkon môže klesať, ak sú vrecko a filter plné.

TIP: Pre mnohých vysávanie nepatrí medzi obľúbené domáce práce. Vedeli ste, že s použitím podlahového kúrenia môžete mať v domácnosti menej prachu?

Delenie vreciek do vysávačov

Typov vreciek je hneď niekoľko, a preto ich môžeme rozdeliť do viacerých skupín.

Permanentné vrecká

Permanentné vrecká sú z finančnej a ekologickej stránky jednoznačne výhodnejšou voľbou. Vrecko pri každom naplnení jednoducho vyklopíte do koša a zacvaknete späť do prístroja. Pri dlhšom používaní sa v ňom však môžu usadiť roztoče, baktérie či plesne.

Jednorázové vrecká

Výhodou použitia jednorazových vreciek je, že ich nemusíte prať ani čistiť, čím ušetríte čas a úsilie. Na druhej strane, môžu byť drahšie v porovnaní s viacnásobne použiteľnými vreckami a tiež nie sú veľmi priateľské k životnému prostrediu.

Je dôležité si vybrať správne vrecko do vysávača, ktoré bude vhodné pre váš konkrétny typ vysávača. Niektoré vrecká sú univerzálne a pasujú na väčšinu typov vysávačov, iné sú špecifické pre určité značky alebo modely vysávačov.

Medzi univerzálnymi aj špecifickými vreckami si často môžete vybrať, podľa toho, či preferujete papierové sáčky do vysávača alebo tie z netkanej textílie.

Kedy vymeniť vrecko vo vysávači?

Niektoré typy vysávačov vás upozornia na výmenu vrecka kontrolkou, ktorá vám dá vedieť, že aktuálne vrecko je plné. Čo robiť ak touto funkciou váš vysávač nedisponuje, prípadne sa kontrolka pokazí? Keď vysávač prestane sať naplno, vydáva nezvyčajný zvuk alebo začína pískať, môžete tieto náznaky považovať za pokyn na výmenu vrecka.

Pozor! S výmenou sáčku klasického vysávača sa však neoplatí čakať do jeho úplného zaplnenia. Plné vrecko znižuje sací výkon  a schopnosť udržať prach vo vnútri. Okrem toho riskujete upchatie vnútorných častí vysávača a jeho znehodnotenie. Vo vnútri sáčku sa navyše môžu množiť baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach.

Ako meniť vrecká do vysávača?

Výmena vreciek vo vysávači sa odvíja predovšetkým od typu a značky vysávaču. Presné inštrukcie zaručene nájdete v manuáli, ktorý ste k vysávaču dostali. V zásade by však výmena mala prebehnúť približne takto:

  1. Vypnite vysávač a odpojte ho zo zásuvky.
  2. Odstráňte staré vrecko z vysávača. Vrecko sa nachádza v priestore vysávača označenom ako „vreckový filter“. V závislosti od typu vysávača sa môže tento priestor nachádzať na rôznych miestach, zvyčajne však býva umiestnený v prednej časti vysávača.
  3. Vyberte staré vrecko a zlikvidujte ho, v prípade, že sa jedná o jednorazové vrecko. Ak je viacnásobne použiteľné, vyčistite ho podľa pokynov výrobcu.
  4. Vložte nové vrecko do priestoru vreckového filtra. Uistite sa, že je vrecko správne umiestnené.
  5. Uistite sa, že nie sú žiadne medzery, cez ktoré by mohol prach uniknúť a môžete pokojne pokračovať vo vysávaní

Priemyselné vysávače

Zvláštnou kategóriou sú priemyselné vysávače, u domácich vysávačov sa väčšina vreciek vkladá kartónom do držiaku na vrecko. U priemyselných hrncových vysávačov je to ale vo väčšine prípadov inak.

Keď z vysávača zložíte vrchnú motorovú časť, uvidíte spodnú nádobu s priestorom na vrecko. Do tohto priestoru zasahuje krátka rúrka, na ktorú sa nasadzuje vrecko.

TIP: Alergici a majitelia chlpatých zvieratiek by mali venovať pozornosť kvalite filtra a zvážiť, či je pre nich vhodnejší vreckový, cyklónový či vodný vysávač. Pri výbere treba zohľadniť aj nutnosť údržby jednotlivých typov.

Výber vreciek

To, aké vrecko zvoliť do vášho vysávača závisí predovšetkým od:

  • Výrobcu vysávača – Meno výrobcu je väčšinou uvedené hneď na vrchnej strane vysávača
  • Mena vysávača – Väčšina vysávačov má svoje meno uvedené na prednej strane vysávača
  • Modelu vysávača – Prakticky každý vysávač má na výrobnom štítku uvedené číslo modelu

Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe