Záhradný stan a altánok: 8 spôsobov využitia

0
222
Záhradný stan a altánok: 8 spôsobov využitia

Ak vlastníte záhradu, či už pri dome alebo chalupe, skôr či neskôr na nej budete chcieť postaviť nejaký prístrešok. Prístrešok na auto je jedna vec, z neho nech sa teší váš štvorkolesový kamarát. Vy sa však určite budete pohrávať s myšlienkou na altánok alebo aspoň záhradný stan, ktorý budete môcť využiť na relax a záhradnú párty s rodinou a priateľmi.

Relax a odpočinok, príležitostné posedenie na záhrade, to je primárny účel takejto stavby. Ak však v poslednej dobe nemáte čas na grilovanie alebo posedenie s rodinou, altánok a záhradný stan môžete využiť aj inak. Prinášame 8 inšpirácií, ako z nich vyťažiť maximum.

Altánok vs. záhradný stan

Jeden je pevný, celoročný, druhý skladací a prenosný. Viete, aký je medzi nimi rozdiel a aké sú ich výhody a nevýhody?

Altánok je exteriérová stavba bez pevných základov. Má tvar štvorca, obdĺžnika alebo šesťuholníka, obľúbený je aj okrúhly či oválny, ktorý je však najnáročnejší na výstavbu. Drevený altánok má prémiový vzhľad, najviac kopíruje prirodzenosť záhrady, dobre zvláda poveternostné podmienky, preto sa vyznačuje dlhou životnosťou.

Drevo umožňuje dodať altánku charakteristické črty. Môžu to byť rôzne vyrezávané ornamenty, kreslené vzory, aj samotný odtieň dreva či farba, ktorou altánok natriete, mu dodá na originalite.

Na výstavbu môžete použiť aj hliníkovú či oceľovú konštrukciu, tu však už veľmi nejde o klasický altánok, skôr o pergolu. Tu je potom veľmi dôležité – rovnako ako pri stavbe altánku – aby ste na zastrešenie zvolili správnu strešnú krytinu.

Záhradný stan je príležitostný prístrešok. Ak na záhrade chystáte guľašovicu alebo oslavu narodenín či výročia, zíde sa vám stan, ktorý vás ochráni pred slnkom alebo miernym dažďom. Existujú dva typy stanov: skladací záhradný stan, ktorý si vyžaduje istú zručnosť pri montáži, a nožnicový záhradný stan, ktorý rozložíte za pár minút.Záhradný stan a altánok

Výhody a nevýhody altánku

Výhody:

 • pevná odolná stavba;
 • vydrží nápor vetra, silný dážď aj ťažkú vrstvu snehu;
 • celoročné využitie, či je leto či zima;
 • môžu byť postavené z rôznych materiálov a rôznych tvaroch;
 • altánok chráni pred poveternostnými vplyvmi, preto môžete doň zaviesť elektrinu, prípadne aj vodu;
 • pevné steny umožňujú inštaláciu tieniaciej techniky a moskytiér;
 • ponúka možnosť na rôzne zdobenie, altánok sa tak stáva dominantou záhrady.

Nevýhody:

 • výstavba altánku je cenovo aj časovo náročná;
 • projekt určený pre skutočných kutilov, príp. priamo pre majstrov;
 • zaberá viac miesta na záhrade;
 • nemôžete ho preniesť inde;
 • náročnejšia údržba a starostlivosť o použitý materiál;
 • oprava opotrebenia je nákladnejšia.

Výhody a nevýhody záhradného stanu

Výhody:

 • sú prenosné, flexibilné, skladacie;
 • viete ich prispôsobiť svojim potrebám;
 • jednoduchá a rýchla montáž;
 • uschované mimo sezónu nezaberajú miesto;
 • dodávané v rôznych veľkostiach a farebných prevedeniach;
 • tkanina môže byť priehľadná alebo nepriehľadná;
 • odolné voči UV žiareniu, nepremokavé;
 • oveľa lacnejšie ako pevné záhradné altánky;
 • záhradný stan si môžete požičať.

Nevýhody:

 • menej odolné voči poveternostným podmienkam;
 • neodporúča sa ich používanie vo vetre alebo v zime;
 • zlé počasie môže poškodiť tkaninu alebo ohnúť konštrukciu;
 • na zimnú sezónu musí byť starostlivo uskladnený, inak ho na jar vyberiete poškodený.

8 inšpirácií, ako využiť záhradný altánok alebo stan

Bez ohľadu na to, aký typ altánku vlastníte, je to úžitková plocha navyše. Jeho primárny účel je ponúknuť vám miesto na relax v lone prírody. Mať prístrešok nad hlavou v akomkoľvek počasí je dôležitou súčasťou pohodlia. Nie iba vtedy, keď sa na oblohe kopia ťažké búrkové mračná, ale aj vtedy, keď vás šantivé slniečko šteklí svojimi horúcimi lúčmi.

Vybavte ho kvalitným záhradným nábytok, ktorý poskytne maximálny komfort. Vhodný je napríklad ratanový nábytok, ktorý má okúzľujúci vzhľad a je nenáročný na údržbu.

Tieto záhradné prístrešky však môžete využiť niekoľkými ďalšími spôsobmi. Dajte sa inšpirovať!

1.   Posedenie na záhrade

Ako inak, začíname odpočinkom na záhrade. Ak máte za sebou ťažký deň, sem môžete utiecť od každodenných starostí. Ak máte pocit, že steny domu na vás padajú, tu sa budete cítiť voľnejší. Altánok je tiež výborné miesto na homeoffice, na čerstvom vzduchu sa lepšie rozmýšľa.

Záhradný prístrešok môžete využiť aj ako vysunutú jedáleň. Obedy alebo večere môžete servírovať v altánku, budú mať svoje originálne čaro. Alebo si dajte večer v altánku pohár vína so svojím drahým či drahou, máte niekoľko možností ako vyzdobiť altánok, aby ste dosiahli intímnu atmosféru.

2.   Vonkajšia kuchyňa

Ak vám stojí na záhrade altánok, ktorý má dostatočne pevnú konštrukciu, môžete si v ňom vytvoriť vonkajšiu kuchyňu. Najlepšie, ak je prístrešok blízko domu, ešte lepšie, ak je s domom spojený. Ľahko tak doň privediete elektrinu a napojíte ho na vodoinštaláciu.

Do altánku môžete umiestniť gril, rúru na pečenie, kuchynskú linku s umývadlom, alebo vybudovať pec na pizzu. Ak vám to rozmer prístreška umožňuje, vytvorte tam jedálenskú časť, variť a stolovať tak môžete na čerstvom vzduchu.

3.   Záhradná párty

Grilovanie, ktoré sa pretiahlo do noci, víkendové posedenia, detské večierky, ktoré sa konajú na záhrade – altánok je ideálny pre všetky druhy zábavy, najmä ak je pozvaných veľa ľudí.

Ak večierky organizujte iba párkrát do roka, vystačíte si aj so záhradným stanom. Najmä vtedy, ak máte malú záhradu, kde by pevný altánok prekážal. Na druhý deň môžete stan zbaliť a vytiahnuť ho opäť vtedy, keď bude potrebný.

4.   Miesto na hranie

Altánky a záhradné stany sú perfektné vonkajšie ihriská pre deti. Tým, že poskytujú tieň, nemusíte sa obávať, že by sa spálili na slniečku. Doplňte ho napríklad hojdacou sieťou alebo závesným kreslom, deti budú mať miesto na hranie, vy budete spokojní, keď ich budete mať na očiach.

Tip: Viete ako vytvoriť na záhrade priestor pre deti?

V takom altánku na čerstvom vzduchu sa výborne spí aj novorodencom a batoľatám. Prístrešok vybavte niekoľkými bočnými stenami a tienidlami, aby ste mali istotu, že dieťatko neprechladne, keď začne pofukovať.

5.   Kryt na vírivku

Ak altánok, pergolu alebo záhradný stan postavíte nad vírivku, bublinky si môžete užívať kedykoľvek počas roka. Oddychujte v teplej vode, hoci prší alebo padajú obrovské snehové vločky. Ak máte na záhrade bazén, vytvorte si pod stanom vonkajší bar s posedením.

6.   Kryt na auto

Aj keď záhradný stan je nie celkom vhodný ako kryt nad parkujúce auto, využiť ho môžete pri údržbe vozidla. Najmä, ak používate prípravky, ktoré by nemali prísť do styku s priamym slnkom. Ak napríklad obnovujete lesk autolaku, nanášate ochranné vrstvy a pod.

7.   Ochrana rastlín

Záhradné altánky sú výborné na pestovanie rastlín, ktoré majú radi trochu tieňa. Váš altánok môžete použiť na predĺženie vegetačného obdobia do jesene alebo v niektorých prípadoch dokonca do začiatku zimy. Môžete ho tiež použiť ako úkryt pre mladé cibuľky a rastlinky, ktoré sa vysádzajú skoro na jar. Aj  keď udrie mráz, vaše pestovateľké ratolesti budú v bezpečí.

8.   Firemné večierky a párty

Organizujete vo firme večierky, prezentácie, ochutnávky, stretnutia s obchodnými partnermi? Preneste túto udalosť von. Pod záhradným stanom vytvoríte oveľa viac miesta, ako by tomu bolo v zasadačke či niekde v kancelárii.

Blysnite sa pred obchodnými partnermi. Záhradný stan pojme aj catering, nápojové stoly, dokonca môžete vytvoriť aj parket, ak viete, že sa napríklad vianočný večierok potiahne do noci.

Tip: Ako si pripraviť útulné záhradné posedenie.

Na záver

Altánok je skutočne všestranný prístrešok, ktorý môže vyrásť aj na vašej záhrade. Altánok aj stan sa dajú využiť rôznymi spôsobmi, no je potrebné myslieť aj na tú praktickú stránku.

Aby ste si ich mohli maximálne užívať, venujte im dostatočnú pozornosť. Chce to pravidelnú údržbu a obnovu povrchových náterov pred sezónami. Drobné poškodenia opravte hneď, ako ich zbadáte.

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe