Ako na údržbu exteriérových roliet?

0
501

Exteriérové žalúzie sa stávajú neodmysliteľnou súčasťou mnohých moderných stavieb, bez ktorých si ľudia život nevedia už ani predstaviť. Dôvodom ich obľúbenosti je udržiavanie správnej izolácie domova a to nielen počas letnej, ale aj zimnej sezóny. Na to, aby nám táto tieniaca technika slúžila tak ako má je potrebné venovať jej trochu času a starostlivosti. Nemusíte sa báť, vašich financií a rodinného rozpočtu sa to nijako nedotkne.

Starostlivosť však v žiadnom prípade nezanedbajte, inak vás to bude stáť omnoho viac, ako by ste čakali. Veľmi vhodné je udržiavať prevencie, ktorá je vždy lacnejšia ako odstraňovanie škôd.  Hoci sú vonkajšie žalúzie považované skôr za bezúdržbové zariadenie, mnohí ľudia robia chybu v tom, že sa o ne nestarajú vôbec alebo to robia nesprávne. Ani toto tienenie sa nedokáže o seba postarať samé a preto by sme mu mali aspoň dvakrát za rok pomôcť. Ideálny čas na to je jar a jeseň, kedy sú žalúzie vyčerpané po horúčavách alebo mrazoch.

Základom je čistenie

Vonkajšie žalúzie majú oproti iným jednu veľkú výhodu a tou je kvalita materiálu, z ktorého sú vyrobené. Vďaka tomu dokážu odolávať rôznym vonkajším vplyvom a nepoškodí ich žiadne počasie. Jediné čo potrebujete urobiť je párkrát za rok ich vyčistiť od prachu a nečistôt, ktoré sa na nich nazbierali. Najlepšie toto čistenie vykonáte pomocou tlakového čističa, no použite nižšiu frekvenciu, aby ste žalúzie nepoškodili. Potom ich stačí utrieť suchou handričkou a opakovať tento proces aspoň dvakrát do roka. Okrem toho je dobré aspoň raz za čas skontrolovať aj priechodnosť vodiacich líšt, ktoré môžu byť plné hmyzu alebo iných nečistôt.

Na tento problém je najlepšie použiť vysávač, vďaka ktorému žalúzie vyčistíte nielen rýchlo, ale aj šetrne. Taktiež použite najnižšiu rýchlosť, aby ste náhodou nepozornosťou žalúzie nejako nepoškodili. Ak sa chcete o túto tieniacu techniku starať čo najdokonalejšie, oplatí sa vám prestriekať aj vodiace nohy silikónovým sprejom. Dosiahnete tým bezproblémové chodenie vnútorných častí a zamedzíte tak ich zničeniu. Ak sa vám počas zimy v žalúziách nahromadí ľad, v žiadnom prípade ho manuálne neodstraňujte. Mohli by ste tak poškodiť vodiace lišty, čím by ste si vytvorili zbytočné náklady na opravu.

Ideálne je počkať, kým sa ľad prirodzene roztopí a spomedzi žalúzií zmizne sám. Všetky tieto typy na starostlivosť nie sú náročné  a patria k bežnej jednoduchej údržbe. Na jej realizáciu tak nepotrebujete žiadneho odborníka a zvládnete to pokojne sami aj počas jednej soboty. Ak by ste si však niečím neboli istý, radšej profesionála vyhľadajte a poraďte sa s ním. Predídete tak zbytočným škodách z neopatrnosti, ktoré by vás mrzeli omnoho viac.