Ako postupovať pri výbere interiérovej farby na stenu

0
209
Ako postupovať pri výbere interiérovej farby na stenu

Potrebujú steny vo vašom dome oživiť alebo vás už kompletne omrzela stará farba? Nastal ten správny čas na vymaľovanie stien. Pred tým, ako sa pustíte do maľovania, premyslite si aký druh farieb a aký odtieň je vhodný do danej miestnosti. Dôležitá je nielen farebná harmónia s nábytkom a doplnkami, ale aj funkčnosť farby.

Ktoré druhy farieb poznáme

V obchodoch nájdete nepreberné množstvo farieb, ktoré sú určené do rôznych miestností v dome. Farby a laky vyberajte podľa toho, či chcete farebnosť stien úplne zmeniť alebo len oživiť. Zároveň je dôležité vsadiť na farbu, ktorá bude mať vlastnosti predlžujúce jej životnosť a pigmentáciu s ohľadom na záťaž z okolitého prostredia. Do miestností, v ktorých očakávate rýchlejšie ošúchanie farby vyberte oteruvzdorné druhy farieb. Takýto druh farby vám nezašpiní oblečenie, ak sa o stenu otriete a zároveň si zachová pigmentáciu. Oteruvzdorné farby mávajú sýte odtiene a hodia sa do detskej izby, spálne alebo do obývacej izby. Umývateľné farby sú o niečo drahšie ako oteruvzdorné, ale dajú sa vyčistiť od akéhokoľvek znečistenia vrátane olejových škvŕn. Tento druh farieb oceníte vo vstupnej hale, na stene pri schodisku a v kuchyni. V miestnostiach s vyššou vlhkosťou sa vám zídu špeciálne farby odolávajúce tvorbe plesní. Na vymaľovanie interiéru domu môžete zvoliť vinylové, akrylové a latexové farby. So všetkými dosiahnete vysoké krytie a ich použitie je veľmi jednoduché.

Výber farebného odtieňa

Pri kúpe interiérových farieb sa nemusíte obmedzovať len ponúkanou paletou odtieňov. V špecializovaných predajniach vám vedia nemiešať farbu podľa vašich predstáv. Vyskúšať môžete aj rôzne experimenty priamo u vás doma. Stačí, aby ste sýtejší odtieň premiešali bielou farbou. Biela farba na stenu je klasikou, ale nebojte sa ju zmiešať s inými odtieňmi na dosiahnutie zaujímavých farebných variácií a tónov. Iste ste už počuli o colorterapii. Colorterapia, v preklade liečba farbami, má dlhoročnú tradíciu a skúmaniu účinku farieb na ľudskú psychiku sa venujú odborníci po celom svete. Preto by ste pri maľovaní stien mali prihliadať aj na výber odtieňa, ktorý je vhodný do danej miestnosti. Do obývacej izby sa hodia farby ako biela (čistá a nerušivá), jemné odtiene hnedej (upokojujú a dodávajú miestnosti útulnosť) alebo pastelovo zelená (blahodarne pôsobí na mozog a myseľ). V detskej izbe by si mala svoje miesto nájsť už spomínaná zelená farba alebo upokojujúca modrá. V spálni sa budete lepšie cítiť po vymaľovaní stien stimulujúcou oranžovou alebo radostnou žltou farbou. Vždy dávajte prednosť jemnejším odtieňom, ktoré nerušia a harmonizujú miestnosť.